vierumaki miinaNuorten P2012-ryhmä vietti reippaan viikonlopun Vierumäen urheiluopistolla 10.–11.3.2012. Ensimmäisessä harjoituksessa luisteluhiihdon lomassa tehtiin hiihtotekniikkaharjoitteita, kuten sauvoitta luistelua ylämäkeen ja laskuasennon harjoittelua alamäessä. Mäen lasku yhdellä suksella koetteli tasapainoa.

Keli oli pitovoitelun kannalta niin hankala, että iltapäivälläkin hiihdettiin vapaalla hiihtotavalla. Illan kruunasi sananmukaisesti verinen umpihankijalkapallo-ottelu, jossa kovia otteita ei säästetty eikä kolhuilta vältytty. Onneksi päät olivat kovia ja nilkat vielä kovempia.

Mitalisti-Raisa saapui illalla leirille, mistä saimme hyvän syyn herkutella. Ilta meni saunomisen ja Melodifestivalenin merkeissä, ja ainakin vanhempien leiriläisten mökeissä mentiin ajoissa nukkumaan eikä herääminen aamulla tuottanut ongelmia.

Sunnuntaiaamuna vuorossa oli sprinttisuunnistusta. Reitinvalinnoissa piti osata huomioida runsaan lumen aiheuttamat rajoitukset reitinvalinnoissa. Kierto oli luultavasti useimmiten nopeampaa kuin hangessa rämpiminen. Tunnin sprintti (?!) otti voimille ja ruoka maistui taas kerran erinomaisesti.

vierumaki sprintti

 Viimeinen harjoitus oli pitkä hiihtolenkki, johon järkevät valitsivat jälleen luistelusukset. Perinteisen sukset luistivat erinomaisesti myös ylämäessä kaikista pitovoiteluyrityksistä huolimatta. Pitoa oli ainoastaan niillä, joilla oli ”suomupohjasukset”. Urheimmat hiihtivät Heinolaan jo toista kertaa leirin aikana. Lenkin jälkeen osa nautti terveellisiä eväitä ja osa ”leirin aikana kiellettyjä aineita”, siis karkkia ja limsaa. Kotimatkalla autoissa taisi olla melko hiljaista.

vierumaki hiihtajat

vierumaki iltakuva