OK77:s medaljörer i Finländska mästerskapstävlingar -
OK77:n Suomen mestaruuskilpailujen mitalistit​​

MedaljGuldÅrGrenKlassPlacNamn
MitaliKultaVuosiLajiSarjaSijaNimi
1   1978 viesti D17-20 3 Gun Roos - Margot Wik - Ann Roos
2 1   D20 1 Ann Roos
    1979 --- --- --- ---
    1980 --- --- --- ---
3   1981 pitkä H56 2 Sven-Erik Öhman
4   1982 H50 3 Gilbert Wik
5   1983 pitkä H40 2 Erkki Oikarinen
    1984 --- --- --- ---
    1985 --- --- --- ---
6   1986 pitkä H45 3 Erkki Oikarinen
7 2   norm D18 1 Anu Pasonen
8   1987 norm D18 2 Veronica Palmgren
9   1988 norm D20 2 Anu Pasonen
10     norm H60 3 Lars-Henrik Lindholm
    1989 --- --- --- ---
    1990 --- --- --- ---
11   1991 pitkä H50 3 Erkki Oikarinen
    1992 --- --- --- ---
12   1993 hs norm D18 3 Ingrid Stengård
13     pitkä H21 2 Mikael Donner
14     pitkä H50 2 Reino Österberg
15     pitkä H50 3 Erkki Oikarinen
16     pitkä H55 3 Armo Pasonen
17 3   viesti H50 1 Erkki Oikarinen - Armo Pasonen - Reino Österberg
18     viesti H65 2 Kurt Ramström - Lars-Henrik Lindholm - Sven-Erik Öhman
    1994 --- --- --- ---
19 4 1995 hs norm D20 1 Ingrid Stengård
20     hs pika D20 3 Ingrid Stengård
21 5   pitkä H55 1 Reino Österberg
22     pitkä H55 3 Armo Pasonen
23     pitkä H70 3 Sven-Erik Öhman
24   1996 pitkä H21 3 Mikael Donner
25     norm D15 2 Bodil Holmström
26 6   norm H21 1 Mikael Donner
27   1997 pitkä D18 3 Henrika Gerkman
28 7   pika D18 1 Marie Lundgren
29     viesti D17-20 3 Katri Salo - Bodil Holmström - Marie Lundgren
30     D18 2 Marie Lundgren
31   1998 hs norm D45 3 Vellamo Toivonen
32     pitkä H21 3 Jan Donner
33 8   pika H60 1 Armo Pasonen
34 9   pika H70 1 Lars-Henrik Lindholm
35     D18 3 Marie Lundgren
36     H18 2 Svante Nilsson
37 10   H70 1 Lars-Henrik Lindholm
38 11 1999 pitkä D18 1 Bodil Holmström
39 12   pitkä D50 1 Vellamo Toivonen
40     norm D18 3 Bodil Holmström
41     norm H20 2 Svante Nilsson
42     norm H70 3 Lars-Henrik Lindholm
43 13   pika H70 1 Lars-Henrik Lindholm
44     D18 2 Bodil Holmström
45 14   H18 1 Jonas Nilsson
46     H20 2 Svante Nilsson
47   2000 pika D20 2 Angela Wild
48     pika D20 3 Marie Lundgren
49     viesti D20 2 Angela Wild - Bodil Holmström - Marie Lundgren
50 15 2001 pitkä D20 1 Bodil Holmström
51     norm D20 2 Bodil Holmström
52     norm H21 3 Svante Nilsson
53 16   pika D20 1 Bodil Holmström
54 17   pika H70 1 Lars-Henrik Lindholm
55     D20 3 Bodil Holmström
56   2002 pitkä D21 3 Bodil Holmström
57 18   norm H35 1 Jan Donner
58 19 2003 hs norm H65 1 Armo Pasonen
59 20   norm H35 1 Jan Donner
60 21   pika H65 1 Armo Pasonen
61     pika D50 2 Vellamo Toivonen
62     viesti D21 3 Bodil Holmström - Marie Lundgren - Brigitte Grüniger
63     H75 3 Lars-Henrik Lindholm
64   2004 hs norm H65 2 Armo Pasonen
65     norm H35 3 Jan Donner
66 22 2005 pitkä H35 1 Mikael Donner

Tävlingarna byter namn - Kilpailut vaihtavat nimeä

67 23 2006 ultra H35 1 Mikael Donner
68 24   långa H40 1 Jan Donner
69     medel H35 2 Mikael Donner
70 25   medel H40 1 Jan Donner
71     natt H40 2 Jan Donner
    2007 --- --- --- ---
72   2008 långa H35 3 Mikael Donner
73 26   natt H35 1 Vesa Kankaanpää
74 27   medel H40 1 Jan Donner
75     stafett H35 2 Jan Donner - Mikael Donner - Vesa Kankaanpää
76   2009 ultra H40 2 Mikael Donner
77     cyklo-sp H40 2 Patric Östergård
78     cyklo-l H40 3 Patric Östergård
79     långa H35 2 Vesa Kankaanpää
80     långa D60 3 Vellamo Toivonen
81 28   medel H40 1 Mikael Donner
82     medel H40 3 Jan Donner
83 29   stafett H35 1 Vesa Kankaanpää - Mikael Donner - Jan Donner
84   2010 cyklo-l H45 3 Patric Östergård
85   2011 hs-viesti D35 2 Annika Westberg-Arrakoski - Annika von Schoultz - Raisa Sell
86     ultra H40 3 Mikael Donner
87     lång H45 2 Jyrki Jäppinen
88     lång D35 3 Raisa Sell
89     medel H35 2 Vesa Kankaanpää
90     medel H45 3 Jan Donner
91     medel D35 2 Raisa Sell
92     medel D60 3 Vellamo Toivonen
93     stafett H45 3 Jari Lindholm - Jan Donner - Jyrki Jäppinen
94     natt D35 2 Raisa Sell
95   2012 ski, sprint D35 2 Raisa Sell
96     ski, lång D35 3 Raisa Sell
97     ski, medel D35 2 Raisa Sell
98     ski, ultra D35 3 Raisa Sell
99     sprint D35 2 Raisa Sell
100     ultra D35 3 Raisa Sell
101     ultra H45 3 Jyrki Jäppinen
102     medel H45 3 Jan Donner
103   2013 ski, lång D35 3 Raisa Sell
104     ski, stafett D130- 3 Annika Westberg-Arrakoski - Vellamo Toivonen - Raisa Sell
105     ski, medel D35 2 Raisa Sell
106     ski, ultra D35 2 Raisa Sell
107     stafett D150- 3 Annika Westberg-Arrakoski - Ann Lindholm - Annika von Schoultz
108     stafett H130- 2 Vesa Kankaanpää - Jyrki Jäppinen - Mikael Donner
109 30   natt D17 1 Katja von Schoultz
110   2014 medel D15 3 Janina Donner
111  31   preO Elit 1 Åke Jacobson
112     långa D65 2 Vellamo Toivonen
113  32   sprint D65 1 Vellamo Toivonen
114     sprint D55 2 Ann Lindholm
115     stafett D170 2 Ann Lindholm - Vellamo Toivonen - Annika von Schoultz
116     stafett H130 3 Jyrki Jäppinen - Mikael Donner - Vesa Kankaanpää
117     natt D15 3 Janina Donner
118   2015 medel H45 2 Mikael Donner
119 33   långa H15 1 Valter Mårtenson
120     MTBO, spr H16 3 Linus Jern
121 34   stafett H45 1 Jan Donner - Mikael Donner - Vesa Kankaanpää
122     stafett H16 3 Linus Jern - Valter Mårtenson - Eljas Talja
123     natt H40 2 Vesa Kankaanpää
124     ultra H18 2 Tobias Jern
125     ultra D16 3 Janina Donner
126     ultra H45 3 Mikael Donner
127    2016 ski, sprint D65 3 Vellamo Toivonen
128     ski, bud H16 2 Linus Jern - Jonny Donner - Eljas Talja
129     medel H50 3 Jan Donner
130     medel D18 3 Janina Donner
131     sprint D55 2 Ann Lindholm
132     sprint D17 3 Janina Donner
133 35   stafett H45 1 Vesa Kankaanpää - Jan Donner - Mikael Donner
134     stafett H16 3 Valter Mårtenson - Jonny Donner - Eljas Talja
135    2017 medel H40 2 Vesa Kankaanpää
136     TempO E 3 Anna Jacobson
137 36   lång H40 1 Vesa Kankaanpää
138 37   lång H50 1 Jan Donner
139 38   stafett H45 1 Mikael Donner - Vesa Kankaanpää - Jan Donner
140 39   stafett D55 1 Annika Westberg-Arrakoski - Vellamo Toivonen - Ann Lindholm
141     natt H40 3 Vesa Kankaanpää
142   2018 natt D16 2 Lydia Mårtenson
143     ultra H45 2 Vesa Kankaanpää
144 40 2019
17 st
 ski, medel D40 1 Raisa Sell
145     ski, bud D130 3 Annika Westberg-Arrakoski - Vellamo Toivonen - Raisa Sell
146 41   ski, lång  D40  1 Raisa Sell
147 42   medel D20 1 Janina Donner
148 43   medel D70 1 Vellamo Toivonen
149     lång H50  2 Mikael Donner
150     stafett H20 3 Oscar Stenbacka - Jonny Donner - Eljas Talja
151     stafett D50 3 Annika Westberg-Arrakoski - Annika von Schoultz - Raisa Sell
152 44    stafett H50 1 Jyrki Jäppinen - Jan Donner - Mikael Donner
153     sprint H45 3 Vesa Kankaanpää
154 45    natt H15  1 Jesper Donner
155 46    natt H50  1 Mikael Donner
156     natt H20  3 Eljas Talja
157     ultra H15  2 Jesper Donner
158     ultra D20 2 Janina Donner
159     ultra H45 2 Vesa Kankaanpää
160     ultra H50 2 Mikael Donner
161 47   2020
15 st
medel H16 1 Jesper Donner
162     medel H50 2 Jan Donner
163 48   lång H45 1 Vesa Kankaanpää
164     lång H16 3 Jesper Donner
165     lång H50 3 Mikael Donner
166     sprint D60 3 Ann Lindholm
167     stafett D50 3 Annika Westberg-Arrakoski - Heidi Torp-Donner - Raisa Sell
168     stafett H50 3 Jyrki Jäppinen - Mikael Donner - Jan Donner
169 49   natt H16  1 Jesper Donner
170     natt H20  2 Jonny Donner
171     natt H45  3 Vesa Kankaanpää
172     natt H50 3 Mikael Donner
173 50   ultra H50 1 Mikael Donner
174     ultra H16 3 Jesper Donner
175     ultra H45 3 Vesa Kankaanpää
MedaljGuldÅrGrenKlassPlacNamn
MitaliKulta VuosiLajiSarjaSijaNimi