JUNNUPROGRAM 2019/2020 - JUNNUOHJELMA 2019/2020

Den här kalendern är en plan och ett sammandrag av programmet för speciellt juniorerna (ca 8-14-åringar). Klubbens officiella tränings- och evenemangskalender jämte intern anmälan är i Nimenhuuto (NH), där det finns även annat program som passar också för juniorerna.

Tämä kalenteri on ennakkosuunnitelma ja kooste eritysesti junnuille (noin 8-14 vuotiaat) tarkoitetusta ohjelmasta. Seuran virallinen harjoitus- ja tapahtumakalenteri sekä ilmoittautuminen seuratapahtumiin on Nimenhuudossa (NH), jossa myös tietoa muista seuran tapahtumista, joista moni sopii myös junioreille.

Allmän info om höstens träningar:
Träningarna fortsätter utomhus på tisdagarna. Vi rör oss i grupper/parvis/med vuxen (allt enligt behov) och mera i park- och stadsmiljö. (Ingen behöver vara orolig över att måsta vara ensam ute i mörk skog.) Träningarna kl. 18 - till ca kl. 19 om inte annat anges. Man kan alltid förkorta, så att alla hinner hem i tid (eller till klubbjumpan).
Yleistä infoa alla syksyn treeneistä: 
Treenit pidetään jatkossakin ulkona tiistaisin. Liikumme ryhmissä/pareittain/aikuisen kanssa (aina tarpeen mukaan) ja enemmän puisto- ja kaupunkiympäristössä. (Kenenkään ei tarvitse pelätä joutuvansa yksin pimeään metsään.) Treenit klo 18 – n. klo 19 jos ei muuta ilmoiteta. Aina voi lyhentää, jotta kaikki pääsevät kotiin ajoissa (tai seurajumppaan).

Då evenemanget närmar sig bör du följa med junnu-e-posterna och Nimenhuuto.

Anmäl dej gärna i Nimenhuuto till varje träning, så vi vet hur många kartor som behövs, eller direkt till  lena ( at ) ok77.fi eller evenemangets junnukoordinator, och anmäl dig OUT om du inte är på väg.

Tapahtumien lähetessä seuraa tarkemmin junnusähköposteja ja Nimenhuutoa.

Ilmoittaudu aina mielellään Nimenhuudossa , jotta tiedämme karttojen määrän, tai suoraan lena ( at ) ok77.fi tai tapahtuman junnukoordinaattorille, ja ilmoittaudu OUT jos et ole tulossa.

Nödvändig utrustning:
  • kompass
  • kartplast
  • pannlampa / ficklampa
  • reflexväst
  • vettig träningsklädsel enligt vädret och egna ambitioner
  • byteskläder / varma kläder att sätta på efter träningen
  • dricka + gärna mellanmål.
Tarpeelliset varusteet:
  • kompassi
  • karttamuovi
  • otsalamppu / taskulamppu
  • heijastinliivi
  • järkevä treenivaatetus sään ja omien tavoitteiden mukaan
  • vaihtovaatteita / lämpimiä ulkovaatteita treenin jälkeen
  • juotavaa ja mielellään pieni välipala.

Frågor? Ta kontakt med evenemangets junnukoordinator (JK) eller se kontakt information.

Kysymyksiä?  Ota yhteyttä tapahtuman junnukoordinaattoriin (JK) tai katso yhteystiedot.

Sidans uppdateringar: junnuledarna (#) ok77.fi
Senast uppdaterad: 6.12.2019

Sivun päivitykset: junnuledarna (#) ok77.fi
Päivitetty viimeksi: 6.12.2019

 

2019 DECEMBER / JOULUKUU

Datum Vad-Mitä Var-Missä Annat-Muuta JK www DL
Ti 10.12. Junnuträning Södra Esbo   Anders NH  
Lö 14.12. FSO träningsdag Pargas IF

Knock out sprint träning

https://fso.idrott.fi/sv/start/view-112822-7532-list

- NH  8.12.
Ti 17.12. Jullov i junnuträningar       NH  
Lö 21.12. Träning Klubbstugan Tekniklördag för hela föreningen   NH  
Sö 22.12. Skogs söndag Klubbstugan Skogs söndag; länglänk/vandring i nivågrupper   NH  

Rekommenderas - suositellaan:

  • Tisdagar 20-21 och torsdagar 19-20 jumppa i Kasavuori (JULLOV 21.12-6.1.).
  • Skogs söndag på Stugan, med bastu och lunch... Långvandring i nivågrupper.

 

==== 2020 ==== 

Januari-februari är det vintermångkampen på tisdagarna. Grenarna 2020: skidning, skid-orientering, spår-orientering + framröstade grenarna: backpulka, stiga, skridsko, snöpuls och snösko.

 

JANUARI / TAMMIKUU

Datum Vad-Mitä Var-Missä Annat-Muuta JK www DL
Ti 7.1. Vintermångkampen       NH  
Lö 11.1. FSO träningsdag OK Trian        
Ti 14.1. Vintermångkampen          
Ti 21.1. Vintermångkampen       NH  
Ti 28.1. Vintermångkampen          
Fr 31.1. Leimaus lägrets anmälningar   Föreningens sista anmälnings dag Timo? www 31.1.

Rekommenderas - suositellaan:

  • Tisdagar 20-21 och torsdagar 19-20 jumppa i Kasavuori (INTE 23.1., 28.1. och 30.1.)

 

FEBRUARI / HELMIKUU

Datum Vad-Mitä Var-Missä Annat-Muuta JK www DL
Ti 4.2. Vintermångkampen       NH  
Ti 11.2. Vintermångkampen       NH  
Ti 18.2.. SPORTLOV   Ingen junnuträning/vintermångkamp!   NH  
Ti 25.2.

Vintermångkampen 

(reserv)

         

 Rekommenderas - suositellaan:

  • Tisdagar 20-21 och torsdagar 19-20 jumppa i Kasavuori (INTE 4.2, 6.2).  

 

MARS / MAALISKUU

Datum Vad-Mitä Var-Missä Annat-Muuta JK www DL
Ti 3.3. Junnuträning       NH  
Ti 10.3. Junnuträning          
Ti 17.3. Junnuträning       NH  
Ti 24.3. Junnuträning          
Ti 31.3. Junnuträning       NH  

Rekommenderas - suositellaan:

  • Tisdagar 20-21 jumppa i Kasavuori. (BARA 3.3. och 31.3.).

 

APRIL / HUHTIKUU

DatumVad-MitäVar-MissäAnnat-MuutaJKwwwDL
Ti 7.4.            
Fr-Må 10.-13.4. Påsk          
Ti 14.4.            
Ti 21.4.            
Lö 25.4. FinnSpring Salo        
Sö 26.4. FinnSpring stafett Salo        
Ti 28.4.            

 

MAI / TOUKOKUU

DatumVad-MitäVar-MissäAnnat-MuutaJKwwwDL
Fre 1.5. Vappurastit Tuusula        
Ti 5.5.            
Lö 9.5. Uudenmaan Rastipäivät Rajamäki        
Sö 10.5. Uudenmaan Rastipäivät Rajamäki        
Ti 12.5. US-1 Sibbo Ungdomsserietävling 1      
Ti 19.5. US-2 Borgå Ungdomsserietävling 2      
On-sö 20.-24.5. ETOC 2020 OK 77 EM-tävlingarna i precisionsorientering (ETOC)      
Ti 26.5. US-3 Borgå Ungdomsserietävling 3      
Sö 31.5.? NÅIDM? ?        

 

JUNI / KESÄKUU

DatumVad-MitäVar-MissäAnnat-MuutaJKwwwDL
2.-5.6. Leimaus-lägret Vuokatti FSO:s ungdomsgrupp (~14-18 åringar, 6 från OK 77) deltar som FSO-grupp. Timo? www 31.1.
Ti 2.6.            
Lö 6.6. Helsinki O-Games          
Sö 7.6. Helsinki O-Games          
Ti 9.6.            
13.-14.6 Jukola Rovaniemi   - www  
Ti 16.6.            
19.-21.6. Midsommar          
Ti 23.6.            
Ti 30.6.            

 

JULI / HEINÄKUU

DatumVad-MitäVar-MissäAnnat-MuutaJKwwwDL
             
             

 

AUGUSTI / ELOKUU

DatumVad-MitäVar-MissäAnnat-MuutaJKwwwDL
4.-7.8? FSO storläger ? Åland Ungdomslägret före FSOM https://fso.idrott.fi/sv/ungdom/      
Ti 4.8.            
Fr 7.8. FSOM sprint Åland   - Irma  
Lö 8.8. FSOM långdistans Åland   - Irma  
Sö 9.8. FSOM stafett Åland   - Irma  
Ti 11.8.            
      Skolan börjar: Kyrkslätt ti 11.8. (§60), Grankulla to 13.8.      
Lö 15.8. Ungdomens Jukola S:t Michel / Mikkeli http://navisuunnistus.fi/kilpailut/nj2020main.html   www  
Sö 16.8. Gyllene kompassen -cup final S:t Michel / Mikkeli

Gyllene kompassen final HD 13-14 + INOV-8-liga final 

Nuorten suunnistuksen superviikonloppu 

     
Sö 16.8. Husqvarna-kisa Sibbo        
      Skolan börjar: Esbo ti 18.8.      
Ti 18.8. US-4 OK 77 Ungdomsserietävling 4      
Ti 25.8. US-5 Sibbo Ungdomsserietävling 5      
Lö 29.8. eGames Esbo        
Sö 30.8. eGames Esbo        

 

SEPTEMBER / SYYSKUU

DatumVad-MitäVar-MissäAnnat-MuutaJKwwwDL
Ti 1.9. US-6 OK 77 Ungdomsserietävling 6      
Lö 5.9. Espoon tuplasprintti Esbo        
Ti 8.9.            
Ti 15.9.            
Lö 19.9. FM sprint Salo HD14 och äldre      
Ti 22.9.            
Ti 29.9.            

 

OKTOBER / LOKAKUU

DatumVad-MitäVar-MissäAnnat-MuutaJKwwwDL
Lö 3.10. Ungdomskavlen Åbo        
Sö 4.10. Oravatonni Virmo, Mynämäki        
Ti 6.10.            
Ti 13.10.            
Ti 20.10.            
Ti 27.10.