Majoitusteltta-alue aamu-usvassa,   kuva Jukolan kuvagalleriasta

 
Tämänvuotinen Jukola jää mieliin erityisesti epätyypillisestä mutta onnistuneesta kilpailukeskuksesta ja – OK:n osalta – suuresta määrästä isoja nostoja. Maasto ja radat olivat takuuvarmaa Jukola-klassia, vaikka eivät nousseetkaan legenda-luokkaan.
 

Venla-ykkönen jäi ilman tulosta

 
Venlojen viesti sujui OK:n ykkösjoukkueelta varsin mukavasti. Erityisen ilahduttavaa oli, että kolmannella osuudella 85 sijaa nostaneen Raisan jalka kesti juoksun – toivottavasti se enteilee hyvää loppukaudelle. Ykkönen olisi päätynyt lähes samoille sijoille kuin viime vuonna (159), jos ankkuriosuuden viimeisenkin rastin leimaus olisi mennyt oikein.
 
Huippujoukkueillekin sattuu joskus samanlaisia virheitä, joten oppirahojen maksu sattui nyt ihan hyvässä paikassa, kun emme vielä taistelleet kärkisijoista.
 
Kakkos- ja kolmosjoukkueet juoksivat hauskasti melkein täsmälleen samoille sijoille kuin Kytäjällä ja nelonen ja viitonenkin pääsivät erittäin kunniallisesti maaliin. Hurjimman noston teki Katja von Schoultz, joka paransi nelosjoukueen sijoitusta kakkososuudella peräti 282 pykälää. Nosto sijoittuu kaikkien aikojen suurimpiin OK:n Venla-historian aikana.
 
Klikkaamalla joukkueen numeroa saat kyseisen joukkueen tarkemmat tiedot (esim. hylätyn ykkösjoukkueen kaikki osuudet). Joukkueen tuloksista löytyy myös linkki kunkin juoksijan väliaikoihin.

Junnut veivät huomion Jukolassa

 
Jukolan aloitusosuudella suurin jännityksen aihe OK-laisittain oli, miten nuoret aloittajat Mati (ykkönen) ja Kerkko (kakkonen) suoriutuisivat vaativasta osuudestaan. Jännitys tarttui ilmeisesti myös aloittajiin, sillä heti alussa tuli virheitä ja molemmat olivat pitkään seuran muiden aloittajien takana.
 
Ensimmäisenä ykkösvaihtoon saapui Fjärde, vaikka Olli viemä kolmonen olikin vielä pari kilometriä ennen maalia kolmisen minuuttia edellä Harrya.
 
Toisella osuudella aloitettiin sitten nostaminen. Jyrki nosti ykköstä 287 sijaa, Jori kakkosta 211, Danni nelosta 189 ja Jone viitosta 183 pykälää.
 
Kolmannella nostoja tekivät Mikael 184, Mikko S 138, Sami 110 ja Petri 72 sijaa. Mikon suoritus 13,5 kilometrin "pitkällä aamuyöllä" oli huikaisevan hyvä Jukolan ensikertalaiselle!
 
Salpa-Jukola-kiiltomato-460x234Nostot jatkuivat neljännelläkin osuudella, kun mykoplasmasta vähitellen toipuva Vesa nosti ykkösen jo 200 parhaan joukkoon (61 sijaa) ja Ville juniorijoukkueessa upeasti neljän sadan paikkeille (59 sijaa). Huomionarvoista oli myös ikinuoren Brossen 91 sijan nosto kuutosessa.
 
Viidennellä osuudella sijoitusten parantelu jatkui, kun ykkösen Bisse nosti 21 sijaa ja kakkosen Oscu jatkoi junnujen hyvää vetoa parantamalla 43 pykälää. Haku nosti 91, Junni 73 ja jalkavaivastaan ilmeisesti varsin hyvin toipunut Jani kuutosessa (!) 240 sijaa.
 
Kuudennella suuret nostot alkavat olla jo tiukassa, mutta silti kakkosjoukkueen Jarmo Koskela sai kiskottua kiinni 51 kilpailijaa ja kaimansa Rönnqvist kolmosesa 91.
 
Ankkuriosuudella joukkueet 1-3 suunnilleen pitivät sijoituksensa ja loput nostivat: Fjärden Mikki 74, Rupun Mikko 29 ja Sikpäkin Ari 52 sijaa.
 
Viime vuoteen nähden ykkönen hiipui noin 100 sijaa, kakkonen (eli tänä vuonna "Junnut") paranteli asemiaan hieman, kolmonen (kolmen Jukola-voittajan "Masters") putosi vähän, Fjärde Laget tippui 150 sijaa ja Rupu piti sijoituksensa 730:n paikkeilla. Selkeästi kovin parantaja oli kuutonen, eikä vain Janin ansiosta. Numerolla 1081 juossut Sikspäk pääsee ensi vuonna metsään monta riviä edempää noin numerolla 750. Masters, Rupu ja Sikspäk olivat maalissa lopulta lähes peräkkäin:
OK 77 III 734. 13:24:10
OK 77 V 744. 13:26:10
OK 77 VI 753. 13:30:32
 

Bussin pitkä odotus

 
Kilpailun järjestelyt sujuivat pääosin hyvin, esimerkiksi vessoja oli riittävästi eri puolilla aluetta, tulospalvelu toimi moitteetta ja kilpailukeskus oli poikkeuksellisen tiivis ja kaikin puolin toimiva.
 
Muonituksen järjestelyissä olisi ollut jonkin verran parantamisen varaa, sillä jonot venyivät välillä todella pitkiksi, eikä annoksiin kuulunutta salaattia ollut aluksi saatavilla, jne. Kisan jälkeen saimme odotella bussia ainakin toista tuntia, kun järjestäjien teoriassa hieno suunnitelma linja-autojen paluujärjestelyistä romahti pahasti.
 
Järjestelyjen ongelmia arvioidessa pitää aina muistaa, että osallistuja ei välttämättä näe kaikkia ongelmiin johtaneita syitä. Esimerkiksi bussikaaos saattoi aiheutua lähes kokonaan järjestäjien ohjeiden vastaisesti toimineista seuroista, jotka tilasivat oman bussinsa paikalle ohi järjsteäjien järjestelmän romahduttaen näin koko systeemin.
 
Jukolan kokoisen tapahtuman organisointi on käsittämättömän monitahoinen kokonaisuus, joten siihen nähden ei voi kuin nostaa taas hattua suururakan tehneille järjestäjille.
 
OK:n järjestelyiden osalta pitää antaa suurkiitos Antalle ja Fjärde Lagetin huolto-osastolle, jotka hoitivat seurateltan ja muut materiaalit kuntoon jo perjantain aikana.  Kiitos myös Hakulle, joka haki loput materiaalista niin, ettei bussin tarvinnut aamulla koukata Luhdin kautta.  Ja lopuksi kiitos vielä kaikille, jotka auttoivat teltan ja muun materiaalien purkamisessa ja palauttamisessa Luhtiin. Yhdessä tehden homma sujui hyvin – kenenkään ei (tietääkseni) tarvinnut tehdä kohtuuttoman paljon töitä, kun jokainen auttoi vähän.
 
- - -

Kannattaa ehdottomasti käydä tutustumassa järjestäjien kuvagalleriaan, jossa on useita upeita, Jukolan tunnelman hienosti tavoittavia otoksia. Myös Ylen 360-kuvat ovat hienoja, vähintäänkin kannattaa katsoa kuva miesten viestin lähdöstä koko näytön kokoiseksi suurennettuna.