FSO:s träningsdagar för 2019 inleddes 12.01 med OK77 som arrangör och Sprint som tema. På förmiddagen löptes det i Grankulla (med JS, d.v.s. Godsplanen som evenemangscentrum) och på eftermiddagen i Karamalmen (med Karamalmens skola i centrum).
Foto (Micke Berger). Eftermiddagsfältet i startgroparna.
Deltagarna, 58 till antalet, lät sig icke störas av några köldgrader och mot eftermiddagen mojnande vinden. OK stod för merparten (50 orienterare) av deltagarna. På förmiddagen bjöd Mati Kankkunen på skärmkryddade sprintdrag på ett oanvänt hörn av FSOM-sprintkartan och på eftermiddagen serverade Caj Snickars på premiärevenemanget på knappa veckan gamla Konungsböle-kartan i form av spridningsförsedd samstart (Eftermiddagens resultat här).
Tvätten och bespisningen var inrymd i skolans utrymmen. Underhållet löpte klanderfritt. Maten var god och ingen blev utan.

