Kauden viides Talvimoniottelulaji (TMO-laji) oli maastohiihtoa Oittaalla 10.3.2026. Maastossa lumet sulavat silmissä, mutta Oittaan latu erottui hyvin ympäristöstä - olihan se (tykki)lumella merkitty. Hiihtokelpoisten latujen vähäisyydestä kielii uralla vallinnut tungos. Maastohiihto on ollut TMO:n ohjelmassa 48 kertaa (49 mahdollisesta - kerran on juostu korttelijuoksuna). On niitä vähälumisia talvia ollut ennenkin.

WhatsApp_Image_2026-03-11_at_07.11.24.jpeg

Kuva (Anna Jacobson). "Kupit & Kipat"-leikki onnistuu myös suksilla.

Hiihtotaidossa (kuten myös vauhdissa) erot ovat suuria vaikka sitäkin on, epäsuotuisista olosuhteista huolimatta, ehditty sekä opettaa että harjoitella. Jenny Jacobson jyrää edelleen TMO:n pokaalisarjassa - viides voitto. Tiukempaa on sitten HD12-sarjassa, jossa Arvo Ahlroos ja Algot Hellberg ovat tasapisteissä ennen viimeistä lajia. Algotilla on hienoinen etu sarjan lajivoittojen (2-1) turvin.

Jälkiverryttelynä ohjelmassa oli lisähiihtoa omaan tahtiin, laskettelua suksilla pelottavan jyrkässä pulkkamäessä sekä vielä viime vuosisadalla tuntemattoman pihaleikin muodossa nimeltään "Kupit ja kipat". Päivän teeman mukaisesti tietenkin ainakin toinen suksi jalassa.

TMO-5, maastohiihto   Pisteet (5/6 lajia)