Junnujen Talvimoniottelun (TMO) vähälumisimman (?) talven kisa saatiin päätökseen 8.4.2025. Talven ohjelmassa oli kuusi lajia. Päätöskisa käytiin Jone Super Games'in (JSG) merkeissä.
20250408_205252.jpg

Kuva (Henkka Backman). Kilpailijat pohtivat JSG:n tieto-osion kysymyksiä.

JSG syntyi vähälumisena talvena 90-luvun alussa. Laji on combo-kisa, jossa vakio-osana on tietovisakisa. Lisäksi lajiin kuuluu yksi tai useampi fyysinen osio. Tällä kertaa kyseessä oli EMIT-radan kiertäminen..

Viimeinen laji oli tasainen ja yhteispistekisa jopa dramaattinen. Pokaalisarjaa ovat hallinneet Saga Risku ja Jenny Jacobson. Tytöt päätyivät loppupisteissä tasatulokseen. Lajivoitotkin olivat tasan (kolme molemmilla), joten ratkaisevaksi muodostui kakkossijojen määrä. Nämä menivät Sagalle 2-1. Saga otti näin, ikänsä puolesta viimeisellä kaudellaan pääsarjassa, toisen kiinnityksensä TMO-kiertopalkintoon. Erikoista oli myös HD12-sarjan ratkaisu. Voiton vei Halla Ruokolainen ennen Volle-veljeään vaikka pikkuveli oli parampi (yksittäisen lajipisteen turvin) pokaalisarjassa. Vähälukuisen Supersarjan paras oli Sebastian Backman. Talvimoniotteluun osallistui tänä talvena 27 junioria.

Jone Super Games   Loppupisteet