Första FM-medaljerna under veckoslutet 11-12.9.2021 delades ut i sprinten i Juva. Klubbens saldo blev två bronsmadaljer, medan övriga placeringar bland de tio bästa lyste nästan helt med sin frånvaro. Bara Jesper Donner (H17) med sin delade 5:e hittas i det intervallet.

Foto (Jarmo Koskela, arkivbild från FSOM-resan). Olivia Hahn (D18) tog sin första FM-medalj som OK:are.

Klubbens bronsduo var Miina Ruokolainen (D35) och Olivia Hahn (D18). Vardera debuterade som FM-medaljörer i OK:s färger. Jesper Donner (H17) tog klubbens enda plaket med sin delade 5:e plats. i FM-poäng var dagen klubbens bästa någonsin i sprint (kortdistans). Nämnas bör också Emil "Sepe" Sevelius' (H21) finalinsats - 23:e plats (FM-placeringen blev 15:e). Sepe var enda OK:are, som i 21-klasserna nådde A-final. I övrigt ställde 24 OK:are upp, av vilka hela 15 löpte i A-final. - många i slutprotokollet i intervallet 11-20.

OK:s färger visade sig också på arrangörssidan, där Johan Uusimäki jobbade som tävlingens TD. I morgon (12.9) fortsätter tävlingarna i Savolax med stafetterna. Klubbens interna övernattningsarrangemang handhas av Heidi Torp-Donner.

Resultatsidan