Höstens FM-kavalkad inleddes med långdistansen 4-5.9.2021 i Saarijärvi. Arrangörsskapet bars av tidigare Suolahti-föreningen (numera, efter kommunfusion, Äänekoski) E4 och Saarijärven Pullistus.Foto (arkiv, Micke Berger). Bröderna Donner, Jan (t.v.) och Mikael - igen en gång på medaljplats.

Tävlingen genomfördes enligt känt mönster - elitklasserna (HD15-21) och herroldboysen hade kval på lördagen medan damerna (D35+) anslöt sig på söndagen för direkta finaler. Klubben ställde upp med "endast" 22 orienterare, av vilka 15 nådde A-finalerna. Bland dem även två H21-herrar - denna gång Tobias Jern och Jonathan Ray.

För framgångarna svarade fyra H-oldies - Jan Donner (H55) silver, Mikael Donner (H50) brons, Vesa Kankaanpää (H45) 5:e och Jyrki Jäppinen (H55) 7:e. Denna gång, trots fina insatser, kom ungdomarnas svar till korta. Olivia Hahn (D18/ 8:e) var bäst bland dem, assisterad av Jesper Donner (H18/ 9:e) och Lydia Mårtenson (D20/ 14:e).

Klubbens poängsaldo, 16 FM-poäng, halverades från i fjol. Mikaels andel av potten, (4 poäng) lyfte honom förbi Bodil Holmström (senare Helgerud) till alla tiders poänghaj i klubbens interna FM-poängliga.

Arrangörernas resultatsida