Ett nytt blad i klubbens historia skrevs torsdagen den 26 mars 2020 (med start från kl. 19.20). Klubbens medlemmar (och varför inte också övriga följare av FB-sidan OK 77) bjöds på senaste nytt inom klubbverksamheten.

Foto (illustration, Nina Nilsson). På torsdagen var det varken så många på samma ställe eller så gott om utrymme.

OK 77:s första klubbjumpa i on-line-format varade en timme. Initiativtagaren och ledaren för grejen var Heidi Torp-Donner, assisterad av familjermedlemmar. På programmet stod piloxing. Svetten lackade, dryck förbrukades och, med hänvisning till kommentarerna efteråt, deltagarna var samfällt nöjda. Antalet deltagare steg till drygt 20 aktiva, men övriga följare överstiger klart antalet vid "salturs"-evenemang.

Enligt nätrykten kunde evenemanget få uppföljare genomförda av även andra ledare. Kanske redan nästa vecka?