• OK Maili, 1609 metriä vaativaa suunnistusta, on juostu vuosittain vuodesta 1986. Maili juostaan ikätasotuksella sarjoissa H (H45/H60) ja D (D45). Unelmamaili on miehillä 10 min ja naisilla 12 min alitus. Ennätykset: Mikael Donner 9.01 ja Raisa Sell 11.56.
  • OK Milen, 1609 meter krävande orientering, har löpts årligen sedan 1986. Milen löps med åldersrespit i klasserna H (H45/H60) och D (D45). Drömmilen för herrar är under 10 minuter och för damer under 12 minuter. Rekorden: Mikael Donner 9.01 och Raisa Sell 11.56.
  • OK Mile, 1609 meters of technically demanding orienteering, has been organised since 1986. There are four competition classes in OK Mile: M, M45, M60, W and W45. The results are counted with age handicap. "Dream mile" is under 10 min for men and under 12 min for women. Records: Mikael Donner 9:01 (M) and Raisa Sell 11:56 (W).

Ikätasoitukset - Åldersrespit - Age handicap:

Taulukot - Tabeller - Tables.

OKM metsäsprintti vuodesta 2006 - OKM i skogssprint från 2006:

| 10.9.2019 OK Milen, Brobacka | 23.9.2018 OK Milen, Stugan | 28.9.2017 Mäkkylä | 20.9.2916 Råbacka | 1.10.2015 Kalajärvi | 16.9.2014 Stugan | 28.8.2013 Siikajärvi, S | 11.9.2012 Råbacka | 25.9.2011 Stugan | 30.10.2010 Kasavuori | 8.9.2009 Movitz | 9.9.2008 Kalajärvi | 6.10.2007 Kisakallio | 1.6.2006 Kauhala |

Vanhemmat tulokset - Äldre resultat:

| 2005 Bondasbacken | 2004 Hanikka | 2003 Kurängen | 2002 Friisinkallio | 2001 Luk | 2000 Määrlampi | 1999 Veikkola | 1998 Hästhagabacken | 28.5.1997 Oitans såg1996 Kasaberget | 31.5 1995 Stugan, N | 1994 Långvik, S | 1993 Fågelberga | 1992 Stugan, S | 1991 Pickala | 1990 Bemböle | 12.11.1989 Mickels | 1.10.1988 Oitans, W | 14.11.1987 Solvalla | 1986 Askisto, Tavastby |


Antalet starter (1986 - 2018):

23 (1 person)  Mikael Donner

20 (2)              Carola (Winstén) Ray, Annika Westberg-Arrakoski

19 (0)              ---

18 (1)              Uffe Gerkman (15 = mines-Mile)

17 (2)              Chrisse v Alfthan, Anders af Hällström

16 (6)              Jan Donner, Vesa Kankaanpää, Jori Arrakoski, Danni Backman, Saila Korento, Mikko Ruokolainen

15 (3)              Raisa Sell, Tomas Ray, Roope Summanen

14 (2)              Harry Eklundh,

13 (2)              Heidi Torp-Donner, Miina (Kenttä) Ruokolainen

12 (3)              Timo Kankaanpää, Petri Tötterman, Erik Lönnfeldt

11 (2)              Harry Sainio, Jarmo Rönnqvist

10 (5)              Tuula Stengård, Jussi Nortomaa, Mikki Pasonen, Kim Österberg, Vellamo Toivonen

9 (5)                J-O Stengård, Kiha v Essen, Jone Junkkaala, Vivian Lindholm, Santeri Kenttä

8 (12)              Frazze Franzén, Kalle Nilsson, Anna (Junkkaala) Jacobson, Sami Isoherranen, Antta Westerlund, Bodil (Holmström) Helgerud, Jokke Sell, Monika (Holmberg) Österberg, Jarmo Koskela, Ina Westerlund, Matias Kankkunen, Rasmus Mårtenson

7 (8)                Mika Mannervesi, Svante Nilsson, Max Lindfors, Keijo Talja, Wilhelm von Frenckell, Janina Donner, Henkka (Gerkman) Backman, Eljas Talja

6 (8)                Arto Ruokolainen, Mia Franzén, Sonja Wikström, Rafaela Ilmoni, Jonny Donner, Jenny Ray, Sofie von Frenckell, Tove Jern

5 (10)              Niko Nyström, Bosse Tötterman, Tuija (Tikkanen) Mannervesi, Daniela (Renlund) Hallvar, Jamppe Williamson, Kare Visuri, Ann Lindholm, Valter Mårtenson, Ilari Visuri, Wilma Arrakoski

4 (18)              Pelli Byman, Mika Saarela, Pelle Ahokainen, Jonas Nilsson, Anu (Pasonen) Ekström, Stina (Holmberg) Sainio, Jenny Blomqvist, Jan Biström, Armo Pasonen, Julia Lönnfeldt, Isabel Donner, Linus Jern, Liva Westerback, Brosse Cederlöf, Jesper Donner, Lydia Mårtenson, Henrik Wallén, Rafaela von Frenckell, Sophia Arrakoski

3 (31)              Nalle Tötterman, Michael Wikberg, Henni Broman, Tomi Ertovaara, Nicca Palmgren, Ingrid Stengård, Ursula (Holmström) Koivikko, Sara (Nilsson) Tallstén, Maria Wikberg, Ervi Sirviö, Lauri Kenttä, Alexander Blomqvist, Helena Rosenström, Paulina Hoffman, Anton Björklund, Kerkko Visuri, Jarmo Kankkunen, Mikko Salervo, Olli Kantanen, Jonathan Ray, Waldemar von Frenckell, Peik Westerback, Mikko Kero, William Lindholm, Lena Filipsson-Korento, Aaro Koivunen, Henna Salminen, Wilhelmina Backman, Benjamin Korento, Matilda Nilsson

2 (37)              Jussi Pasonen, Petteri Koivisto, Juha Kankaanpää, Reino Österberg, Mika Heikkinen, Else Williamson, Nina Nilsson (76), Johanna Snäll, Piia (Rosenberg) Baarman, Esa Ärölä, Ville Aro, Marie (Lundgren) Fred, Paula Pasonen, Janina Koschin, Rolf Sirviö, Jari Lindholm, Filip Kaila, Anders Blomster, Maria Söderström, Matti Järvi, Ville Pasanen, Rolf Westberg, Andreas Björklund, Otto Baltscheffsky, Eva Roos, Kristiina Vaano, Ari Kauhanen, Erik af Hällström, Elina Grahn, Tobias Jern, Ylva Wallén, Ada Kero, Karin Mårtenson, Caj Snickars, Nooa Kenttä, Sini Hulmi, Lumi Kenttä

1 (74)              Peter Ray, Tom Sirviö, Kalle Lindfors, Ivan Lux, Tommy Tauriola, Erkki Oikarinen, S-E Öhman, Ilkka Laakso, Antti Orama, Mikko Achrén, Seppo Nurmi, Ilari Kärki, Janne Holmberg, Gilbert Wik, Mika Rantala, Reijo Liitiäinen, Matti Leikas, Sauli Ålander, Patric Östergård, Andi Lux, Nina (Nicola) Sebbas (Kivako), Siv Karlström, Tiina Kainulainen, Heidi Franzén, Malin Gardberg, Nanna (Hagen) Granfelt, Ronte von Schoultz, Asta Tertsunen, Arne Dybdahl, Henrik Hagsberg, Daniel Fabricius, Axel Weckström, Benjamin Ahlfors, Ingalill Westberg, Per Friman, Victor Kaila, Auni Donner, Lasse Simell, Hasse Ilmoni, Anders Blomqvist, Jonas Westerlund, Michaela Ilmoni, Anne-Maj Blomster, Tarja Turunen, Ida af Hällström, Jukka Pinola, Kim Westberg, Seppo Torttila, Oskar Brenner, Erik Järvi, Valter Pasanen, Andreas Brenner, Outi Grotenfelt, Fabian af Hällström, Robert Weiss, Teodora von Frenckell, Michaela Weiss, Juha Sorvisto, Samuli Toivanen, Elina Alvoittu, Oskar Björklund, Eero Haukilampi, Andreas Hall, Alexandra Brenner, Anna-Kaisa Brenner, Zenia Marko, Tero Korento, Sofia Slotte, Cessi Engström, Tom Lindholm, Anders Weckström, Henrik Huttunen, Mari Seppänen, Mari Reinivuo-Kenttä, Mika Survonen, 

Starter och löpare totalt:

Antalet löpare: H 145 + D 86 = 231

Starter totalt: 1013 starter

H-starter totalt: 656 starter

D-starter, totalt: 357 starter

 

Antalet startande (H+D = totalt):


1986         10 +  4   = 14              1987         16 +  7   = 23              1988         9   + 5   = 14
1989         20 +  8   = 28              1990         22 +  11 = 33              1991         15 + 6   = 21
1992         9   +  5   = 14              1993         22 +  15 = 37              1994         23 + 12 = 35
1995         24 +  12 = 36              1996         17 +  9   = 26              1997         26 + 9   = 35
1998         21 +  8   = 29              1999         16 +  6   = 22              2000          9  + 1   = 10
2001         8   +  1   = 9                2002         24 +  7   = 31              2003        18 +  8   = 26
2004         23 +  5   = 28              2005         22 +  6   = 28              2006         28 + 13 = 41
2007         25 + 18  = 43              2008         13 + 13  = 26              2009         33 + 16 = 49
2010         29 + 16  = 45              2011         17 + 9    = 26              2012         21 + 19 = 40
2013         20 + 18  = 38              2014         25 + 15 =  40              2015         28 + 24 = 52
2016         19 + 13  = 32              2017         27 + 21 =  48              2018         17 + 17 = 34

 


OK77, Milen (1609 meter) orientering (1986 - 2018, OK)

#  År  Plats  H-segrare  Res  D-segrare  Res  BL
1.  1986  Askisto  Mikael Donner  15.18 (1)  Heidi Torp  19.25 (1)  Tumppi
2.  1987  Solvalla  Jan Williamson  11.11  Nicca Palmgren  16.08 (1)  Bosse&Mikael
3.  1988  Oitans, W  Jori Arrakoski  10.49  Saila Korento  14.25 (2)  Lasse
4.  1989  Mickels  Kiha v Essen  11.50  Anu Pasonen  15.36  Lasse
5.  1990  Bemböle  Jori Arrakoski  11.28  Saila Korento  17.27  Lasse
6.  1991  Pickala  Jori Arrakoski  11.06  Saila Korento  16.34  Lasse
7.  1992  Stugan, S  Mikael Donner  9.24  Anu Pasonen  15.22  Lasse
8.  1993  Fågelberga  Kiha v Essen  10.20  Tiina Kainulainen  14.43  Lasse
9.  1994  Långvik, S  Mika Mannervesi  10.21  Anna Junkkaala  15.11 (2)  Lasse
10.  1995  Stugan, N  Svante Nilsson  10.22 (2)  Bodil Holmström  13.19 (3)  Lasse
11.  1996  Kasaberget  Jone Junkkaala  11.27  Bodil Holmström  14.43 (2)  Micke
12.  1997  Oitans Såg  Timo Kankaanpää  12.50  Bodil Holmström  13.40 (2)  Lasse
13.  1998  Hästhaga  Vesa Kankaanpää  9.28  Bodil Holmström  12.40 (1)  Lasse
14.  1999  Veikkola plan  Svante Nilsson  11.49  Bodil Holmström  15.42 (1)  Lasse
15.  2000  Määrlampi  Vesa Kankaanpää  12.32  Raisa Sell  20.13  Lasse
16.  2001  Luk  Reijo Liitiäinen  15.25 (4)  Raisa Sell  15.01  Lasse
17.  2002  Friisinkallio  Mikael Donner  9.47  Carola Ray  18.27  Lasse
18.  2003  Kurängen  Armo Pasonen  8.01 (6)  Marie Lundgren  11.57  Lasse
19.  2004  Hanikka  Vesa Kankaanpää  9.39  Raisa Sell  13.43  Lasse½Jori
20.  2005  Bondasbergen  Jan Donner  11.36  Marie Fred  15.46  Lasse, Armo½Jori
21.  2006  Kauhala, S  Jan Donner  8.43 (1)  Carola Ray  13.04 (1)  Lasse RRMikael
22.  2007  Kisakallio  Tomas Ray  10.13 (1)  Raisa Sell  11.56  Antta
23.  2008  Kalajärven kk  Jori Arrakoski  11.27 (1)  Saila Korento  18.04 (1)  Lasse,½Jori
24.  2009  Movitz stuga  Mikael Donner  10.02 (1)  Carola Ray  15.11 (2)  Lasse,½Jori
25.  2010  Kasaberget, toppen  Jan Donner  11.59 (1)  Bodil Holmström  15.46 Jori½
26.  2011  OK Stugan  Mikael Donner  9.51 (1)  Raisa Sell  11.51 (1)  Jani D+½
27.  2012  Råbacka  Jori Arrakoski  11.11 (2)  Janina Donner  13.31 (4)  Heidi+½
28.  2013  Siikajärvi, S  Vesa Kankaanpää  8.49 (1)  Annika Westberg-Arrakoski  12.08 (3)  Jori+½
29.  2014  Haukkalampi  Mikael Donner  9.13(2)  Janina Donner  15.02(2)  Jori+½
30.  2015  Kalajärvi kk  Mikael Donner   9.36(2)  Ada Kero  13.10(4)  Jori+½
31.  2016  Råbacka  Tomas Ray  9.34(3)  Ann Lindholm  13.41(5)  Heidi TD+½
32. 2017 Mäkkylä Jori Arrakoski 10.24(3) Ina Westerlund  15.00 Petri+½
33. 2018 OK Stugan Eljas Talja 9.02 (1) Lydia Mårtenson 13.12 (2) Heidi TD + ½

 

Rekord:      Vesa Kankaanpää 9.01, Mikael Donner 9.03 (2003). Damer: Raisa Sell 11.56 (2007).

 

Antalet segrar på Milen (1986 - 2017 efter 32 lopp):

Mikael Donner (86, 92, 93, 02, 09, 11, 14, 15)
Bodil Holmström (95, 96, 97, 98, 99,10), Jori Arrakoski (88, 90, 91, 08, 12, 17)
Raisa Sell (00, 01, 04, 07, 11)
Saila Korento (88, 90, 91, 08), Vesa Kankaanpää (98, 00, 04, 13)
Carola Ray (02, 06, 09), Jan Donner (05, 06,10)
Svante Nilsson (95, 99), Anu Pasonen (89, 92), Marie Fred (03, 05), Tomas Ray (07, 16), Janina Donner (12,14), 
Jan Williamson (87), Kiha v Essen (89), Mika Mannervesi (94), Jone Junkkaala (96), Timo Kankaanpää (97), Reijo Liitiäinen (01), Heidi Torp-Torp (86), Nicca Palmgren (87), Tiina Kainulainen (93), Anna Junkkaala (94), Armo Pasonen (03), Annika Westberg-Arrakoski (13), Ada Kero (15), Ann Lindholm (16), Ina Westerlund (17), Eljas Talja (18), Lydia Mårtenson (18)

 

Segrare i H45 och D45:

7.    1992    Stugan, S          S-E Öhman                               ---
8.    1993    Fågelberga       Chrisse von Alfthan                 ---
9.    1994    Långvik, S         Reino Österberg                       Vellamo Toivonen
10.  1995    Stugan, N          Harry Eklundh                          Sonja Wikström
11.  1996    Kasaberget        Bosse Tötterman                      ---
12.  1997    Oitans Såg        Harry Eklundh                          ---
13.  1998    Hästhagen        Jarmo Rönnqvist                     ---
14.  1999    Veikkola plan    Uffe Gerkman                          ---
15.  2000    Määrlampi        Jarmo Rönnqvist                     ---
16.  2001    Luk                   Reijo Liitiäinen                         ---
17.  2002    Friisinkallio       Jarmo Rönnqvist                       Tuula Stengård
18.  2003    Kurängen         Armo Pasonen                          ---
19.  2004    Hanikka           Juhani Nortomaa                     ---
20.  2005    Bondasbergen  B-E Cederlöf                             Ann Lindholm
21.  2006    Kauhala, S       Harry Eklundh                          Vellamo Toivonen
22.  2007    Kisakallio         Jokke Sell                                 Vellamo Toivonen
23.  2008    Kalajärven kk   Harry Eklundh                          Vellamo Toivonen
24.  2009    Movitz stuga    Harry Eklundh                          Vellamo Toivonen
25.  2010    Kasatoppen     Tomas Ray                               ---
26.  2011    Stugan             Tomas Ray                             Annika Westberg-Arrakoski
27.  2012    Råbacka          Jori Arrakoski                         Annika Westberg-Arraskoski
28.  2013    Siikajärvi, S      Petri Tötterman                      Annika Westberg-Arrakoski
29.  2014    Haukkalampi    Mikael Donner                       Heidi Torp-Donner
30.  2015    Kalajärvi kk       Mikael Donner                       Annika Westberg-Arrakoski
31.  2016    Råbacka           Tomas Ray                            Ann Lindholm
32.  2017    Mäkkylä            Jori Arrakoski                        Annika Westberg-Arrakoski
33.  2018    OK Stugan        Mikael Donner                      Tove Jern

 

 

Oldies segrare, H/D45 (1992 - 2018):

5          Harry Eklundh (95, 97, 06, 08, 09), Vellamo Toivonen (94, 06, 07, 08, 09), Annika Westberg-Arrakoski  (11, 12, 13, 15, 17)
3          Jarmo Rönnqvist (98, 00, 02), Tomas Ray (10, 11, 16), Mikael Donner (14, 15, 18),
2          Ann Lindholm (05, 16), Jori Arrakoski (12, 17)
1          S-E Öhman (92), Chrisse von Alfthan (93), Reino Österberg (94), Sonja Wikström (95), Bosse Tötterman (96), Uffe Gerkman (99), Reijo Liitiäinen (01), Tuula Stengård (02), Armo Pasonen (03), Juhani Nortomaa (04), B-E Cederlöf (05), Jokke Sell (07), Petri Tötterman (13), Heidi Torp-Donner (14), Tove Jern (18)