LoppiasCupin pääsivu

13DCupen, del 1, tisdag 5.1.2016 - Nattprolog (medeldistans), Bakskogen, Veikkola (Lynx)
Tulokset - Resultat

13DCupen, del 2 onsdag 6.1. 2016 – Pitkähkö matka, Mynttilä, Espoo, (Essu)
Tulokset - Resultat

13DCupen, del 3 lördag 9.1. 2016 – Pitkämatka (yhteislähtö), Keräkankare (Hiki).
Tulokset - Resultat

13DCupen, del 4 söndag 10.1. 2016 – Pitkähkö keskimatka, taka-ajo, Haukkalampi (OK77).
Tulokset - Resultat Väliajat - Mellantider

oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

LoppiaisCup:in 4. osakilpailu – Keskimatka Taka-ajo, Su 10.1 Haukkalammella

OHJEET ja LÄHTÖAJAT:

Radat: Lyhyt 4.1 km / 14 rastia, Pitkä 6.0 km / 16 rastia, Molemmilla radoilla hajontaa.

Omat karttamuovit mukaan. 

Lähtö alkaen kl. 11:00. Taka-ajolähtö, lähtöluettelot alempana. Lähtöön matkaa n. 1 km. Emit leimaus. 
Maali suljetaan kl. 13:00

Maastossa lunta n. 4 cm. Tämän päiväinen lumisade ei yltänyt Nuuksioon asti, vaan Haukkalammella paistoi aurinko koko iltapäivän. Maasto on kuiva ja hyvä juosta.

Paikka: Haukkalampi, Haukkalammentie, Espoo

https://www.fonecta.fi/kartat/Haukkalampivägen,%2002820,%20Esbo?lon=24.516969262166494&lat=60.30878426182833&z=15&slat=60.3097716377664&slon=24.5210131741467

Suosikaa kimppakyytejä, pysäköikää järkevästi. Jos jonkun nimi puuttuu lähtölistasta, niin metsään pääsee siitä huolimatta. Tällöin lähtöön kannattaa tulla viim. 11:30.

Osallistuminen on ilmaista pooliseurojen (HiKi, Lynx, EsSu ja OK77) jäsenille, muut 10 €.

oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Lähtölista, Pitkä matka

Aapo Leskinen Lynx Pitkä 11:00:00

Niklas Saramäki Lynx Pitkä 11:00:30
Aleksi Sorsa EsSu Pitkä 11:01:00
Andreas Hall HiKi Pitkä 11:01:30
Ollipekka Heikkilä Lynx Pitkä 11:02:00
Antti-Pekka Leskinen Lynx Pitkä 11:02:30
Janne Mänkärlä Lynx Pitkä 11:03:00
Lauri Sorsa HiKi Pitkä 11:03:30
Mikael Donner OK77 Pitkä 11:04:00
Valter Mårtenson OK77 Pitkä 11:04:30
Veli-Pekka Kuutti PertPe Pitkä 11:05:00
Tuomas Metsälä Lynx Pitkä 11:05:30
Kalle Liukkonen HiKi Pitkä 11:06:00
Niko Larmala EsSu Pitkä 11:06:30
Joona Ojapalo Lynx Pitkä 11:07:00
Rainer Kujala Lynx Pitkä 11:07:30
Topias Niemi Helsingin Suunnistajat Pitkä 11:08:00
Amund Beitnes OK77 Pitkä 11:08:30
Janne Kivilaakso Lynx Pitkä 11:09:00
Sampo Forssén HS Pitkä 11:09:30

Miika Vehmas EsSu Pitkä 11:15:00
Eemeli Suominen HiKi Pitkä 11:15:00
Juha Rauhala EsSu Pitkä 11:15:00
Juha-Pekka Larmala EsSu Pitkä 11:15:00

Anssi Vesanto EsSu Pitkä 11:16:00
Tobias Jern OK77 Pitkä 11:16:00
Aleksi Mattila Lynx Pitkä 11:16:00
Pietari Hyvärinen EsSu Pitkä 11:16:00

Perttu Sorsa HiKi Pitkä 11:17:00
Rasmus Mårtenson OK77 Pitkä 11:17:00
Jarmo Heikkinen HS Pitkä 11:17:00
Alvar Palmen EsSu Pitkä 11:17:00

Kasperi Niemi Helsingin Suunnistajat Pitkä 11:18:00
Jouko Jylhä EsSu Pitkä 11:18:00
Mikael Boström Lynx Pitkä 11:18:00
Ville Rehn Lynx Pitkä 11:18:00

Ville Mannonen HS Pitkä 11:19:00

Sami Sundström HS Pitkä 11:20:00
Tom Asklöf Lynx Pitkä 11:20:00
Lauri Heinaro EsSu Pitkä 11:20:00
Saku Ylijoki EsSu Pitkä 11:20:00
Henrik Palmén EsSu Pitkä 11:20:00
Jarkko Saarinen HiKi Pitkä 11:20:00
Aleksi Leskinen Lynx Pitkä 11:20:00
Olli-Pekka Koistinen HiKi Pitkä 11:20:00
Ilmari Ikäheimo EsSu Pitkä 11:20:00
Antti Laine HiKi Pitkä 11:20:00
Olli Ranta HlS Pitkä 11:20:00
Tuomo Laine HiKi Pitkä 11:20:00
Oskari Liukkonen HiKi Pitkä 11:20:00
Pekka Määttänen EsSu Pitkä 11:20:00
Mika Näpänkangas S-JKL Pitkä 11:20:00
Lauri Kleemola Lynx Pitkä 11:20:00
Henrik Asklöf Lynx Pitkä 11:20:00
Ville Pietilä HlS Pitkä 11:20:00
Tom Asklöf Lynx Pitkä 11:20:00
Juha Matilainen LS-37 Pitkä 11:20:00
Emilia Ståhlberg EsSu Pitkä 11:20:00

Lähtölista, Lyhyt matka

Juuso Viskari HiKi Lyhyt 11:00:00
Janina Donner OK77 Lyhyt 11:00:30
Ina Westerlund OK77 Lyhyt 11:01:00
Aino Mänkärlä Lynx Lyhyt 11:01:30
Jukka Viskari HiKi Lyhyt 11:02:00
Mikko Kuusinen Lynx Lyhyt 11:02:30
Anne-Mari Leskinen Lynx Lyhyt 11:03:00
Mikael Rautio EsSu Lyhyt 11:03:30
Mikko Tervakangas EsSu Lyhyt 11:04:00
Jonny Donner OK77 Lyhyt 11:04:30
Leif Haajanen OK Raseborg Lyhyt 11:05:00
Anna Ojapalo Lynx Lyhyt 11:05:30
Ville Koponen Lynx Lyhyt 11:06:00
Oona Paloheimo EsSu Lyhyt 11:06:30
Matias Koponen Lynx Lyhyt 11:07:00
Daniel Rautio EsSu Lyhyt 11:07:30
Antti Sorsa EsSu Lyhyt 11:08:00
Vivian Lindholm OK77 Lyhyt 11:08:30
Sanna Tervakangas EsSu Lyhyt 11:09:00
Manne Suominen HiKi Lyhyt 11:09:30
Maija Sianoja MS Parma Lyhyt 11:10:00

Tuuli Heikkilä Lynx Lyhyt 11:15:00
Anni Kivilaakso EsSu Lyhyt 11:15:00
Krisse Vaano OK77 Lyhyt 11:15:00
Heikki Frilander OK77 Lyhyt 11:15:00

Jörgen Nyman OK Raseborg Lyhyt 11:16:00
Seppo Ikäheimo EsSu Lyhyt 11:16:00
Mari Seppänen Trian Lyhyt 11:16:00
Kirsi Kivilaakso Lynx Lyhyt 11:16:00

Erik Lönnfeldt OK77 Lyhyt 11:17:00
Saara Mahlamäki EsSu Lyhyt 11:17:00
Leena Myllys Lynx Lyhyt 11:17:00
Julia Lönnfeldt OK77 Lyhyt 11:17:00

Annamari Tiitola Lynx Lyhyt 11:18:00
Tanja Viskari HiKi Lyhyt 11:18:00
Elli Suntioinen EsSu Lyhyt 11:18:00
Suvi Heikkilä Lynx Lyhyt 11:18:00

Ella Mahlamäki EsSu Lyhyt 11:19:00
Katja von Schoultz OK77 Lyhyt 11:19:00
Jussi Heikkinen EsSu Lyhyt 11:19:00
Ulla Kurvinen HiKi Lyhyt 11:19:00

Ann Lindholm OK77 Lyhyt 11:20:00
Heidi Torp-Donner OK77 Lyhyt 11:20:00
Marko Määttälä EsSu Lyhyt 11:20:00
Piritta Wartiainen EsSu Lyhyt 11:20:00

Elias Okkonen OK77 Lyhyt 11:21:00
Nelli Rehn Lynx Lyhyt 11:21:00
Jesper Donner OK77 Lyhyt 11:21:00
Sirpa Jylhä EsSu Lyhyt 11:21:00

Sini Närvä Lynx Lyhyt 11:22:00
Elina Grahn OK77 Lyhyt 11:22:00
Asklöf Johanna Lynx Lyhyt 11:22:00
Veijo Kurvinen HiKi Lyhyt 11:22:00

katja Kyckling Lynx Lyhyt 11:23:00
Jukka Lahtinen HiKi Lyhyt 11:23:00
Vesa Lahtinen HiKi Lyhyt 11:23:00
Nina Ljungqvist-Sarparanta Lynx Lyhyt 11:23:00

Tiina Leskinen Lynx Lyhyt 11:24:00
Anu Uhotoinen HiKi Lyhyt 11:24:00
Marjut Varpula EsSu Lyhyt 11:24:00
Johanna Määttälä EsSu Lyhyt 11:24:00

Robert Weiss OK77 Lyhyt 11:25:00
Heli Lehmussaari-Rehn Lynx Lyhyt 11:25:00
Astra Francke EsSu Lyhyt 11:25:00
Annika von Schoultz OK77 Lyhyt 11:25:00

Anni Kottonen Lynx Lyhyt 11:26:00

Sophia Arrakoski OK77 Lyhyt 11:27:00
Isabel Donner OK77 Lyhyt 11:27:00
Pasi Laaksonen EsSu Lyhyt 11:27:00
Tomi Mahlamäki EsSu Lyhyt 11:27:00
Hanna Kahanpää EsSu Lyhyt 11:27:00
Wilma Arrakoski OK77 Lyhyt 11:27:00
Jan Donner OK77 Lyhyt 11:27:00
Mervi Heinaro EsSu Lyhyt 11:27:00
Taru Heinaro EsSu Lyhyt 11:27:00
Hanne Hilo EsSu Lyhyt 11:27:00
Kai Hilo EsSu Lyhyt 11:27:00
Raija Hänninen HiKi Lyhyt 11:27:00
Hänninen Jukka HiKi Lyhyt 11:27:00
Hanna Kahanpää EsSu Lyhyt 11:27:00
Hanna Kahanpää EsSu Lyhyt 11:27:00
Ada Kero OK77 Lyhyt 11:27:00
Mikko Kero OK77 Lyhyt 11:27:00
Otso Pajuoja EsSu Lyhyt 11:27:00
Pajuoja Vesa EsSu Lyhyt 11:27:00
Niina Laakso HiKi Lyhyt 11:27:00
Emil Laaksonen EsSu Lyhyt 11:27:00
Karim Mbembela Lynx Lyhyt 11:27:00
Tuula Mbembela Lynx Lyhyt 11:27:00
Maria Määttänen EsSu Lyhyt 11:27:00
Heidi Plit EsSu Lyhyt 11:27:00
Lauri Puupponen EsSu Lyhyt 11:27:00
Sami Raitola EsSu Lyhyt 11:27:00
Tauno Pajala EsSu Lyhyt 11:27:00
Mika Raitola EsSu Lyhyt 11:27:00
Jukka Saramäki Lynx Lyhyt 11:27:00
Rolf Sjöberg HiKi Lyhyt 11:27:00
Kristian Boström Lynx Lyhyt 11:27:00
Jenny Hilo EsSu Lyhyt 11:27:00
Risto Heiskanen EsSu Lyhyt 11:27:00
Miina Ruokolainen OK77 Lyhyt 11:27:00
Mikko Määttälä EsSu Lyhyt 11:27:00
Annika Westberg-Arrakoski OK77 Lyhyt 11:27:00
Pekka Rehn Lynx Lyhyt 11:27:00
Matti Viirto HiKi Lyhyt 11:27:00
Riikka Otsamo HS Lyhyt 11:27:00
Harri Paakkulainen EsSu Lyhyt 11:27:00
Paula Kämäräinen HiKi Lyhyt 11:27:00
Anu Åkerman HiKi Lyhyt 11:27:00
Ella Kaukonen EsSu Lyhyt 11:27:00

oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Publicerad - Julkaistu 27.12.2015, kl 22.40

Traditionsrika 13DCupen arrangeras 2016 enligt följande:

Ti 5.1 Nattprolog (medeldistans), Bakskogen, Soidentaantie 3, Kyrkslätt-Veikkola (Lynx)
Ons 6.1 Dag (Långdistans), Myntböle, Esbo (Essu)
Lö 9.1 Dag (Långdistans), samstart, Keräkankare (Hiki).
Sö 10.1 Dag (Medeldistans, jaktstart),  Haukkalampi, (OK77). Reserv: Kvartersorientering.

Starttider: På dagen cirka kl 11, på natten kl 18.

Jaktstrtens starttider bestäms enligt följande poängberäkningssystem:
• Varje etappsegrare får en (1) poäng, tvåan 2 p. osv.
• De 20 bästa får poäng, övriga startande 21 p, icke startande 30 poäng. 
• Den som samlat minst poäng går ut först i jaktstarten, följande 30 sekunder senare, osv. 
• De 25 bästa/ bana deltar i jaktstarten, övriga går ut med 15 sek intervall, börjande från 20 min efter första starten.
Mera info (starttider, kördirektiv osv) publiceras senasre.

Deltagare, som inte representerar poolföreningarna, betalar kontant på tävlingsplatsen 10 euro i kartavgift per etapp.

*********

Perinteinen LoppiaisCup järjestetään 2016 seuraavasti;

Ti 5.1 Yö-prologi (keskimatka), Bakskogen, Soidentaantie 3, Kirkkonummi-Veikkola (Lynx)
Ke 6.1 Päivä (pitkämatka), Mynttilä, Espoo, (Essu)
La 9.1 Päivä (pitkämatka, yhteislähtö), Keräkankare (Hiki)
Su 10.1 Päivä (keskimatka, taka-ajo), Haukkalampi, (OK77). Varalla Korttelisuunnistus.

Lähtöajat: Päivässä noin klo 11, yössä klo 18.

Takaa-ajon lähtöajat määräytyvät seuraavalla pistelaskusysteemillä;
• Jokaisen osakilpailun voittaja saa 1 pisteen, toiseksi sijoittunut 2 jne.
• 20 parasta saa pisteitä, lopuille 21 pistettä, lähtemättömille 30 pistettä 
• Vähiten pisteitä kerännyt lähtee taka-ajossa ensimmäisenä, seuraava 30 s. perään jne. 
• 25 parasta / rata pääsee taka-ajoon, loput lähtevät 15 sek välein alkaen 20 min ensimmäisen lähdön jälkeen.
Lisäohjeita (lähtöajat, ajo-ohjeet yms.) julkaistaan myöhemmin.

Pooliseurojen ulkopuolisiltä peritään 10 euron karttamaksu per osakilpailu. Maksu maksetaan paikan päällä käteisenä.