SM-suunnistuksen keskimatkan sijoitukset ratkaistiin 24.-25.5.2025 Outokummussa kosteahkossa säässä joensuulaisen Kalevan Rastin isännöimänä. Kilpailuun oli ilmoittautunut 1700 suunnistajaa - WRE-statuksen ja lähestyvän (n. 6 viikon kuluttua) MM-kisojen ansiosta myös runsaasti ulkomaalaisia suunnistajia.
Kuva (KR:n kisa-sivulta). Kilpailukeskuksen kartta.
Olimme liikkeellä 18 hengen ryhmällä. Yleisen sarjan suunnistajat hyvin edustettuina, oldies-osasto huipun osalta mutta nuoret loistivat poissaolollaan.
Lauantain karsintojen jälkeen vain kahdeksan suunnistajaa pääsi A-finaaliin, ainoana HD21:nä Jonny Donner. Vesa Kankaanpää oli karsintasarjansa nopein. Finaalissa vain puolustava mestari Jan Donner (H55, nyt 4.) ja Vesa Kankaanpää (H50, - hopeaa) pääsivät kymmenen joukkoon. Ilahduttavaa oli, että kaikki B-finaaliin karsiutuneet lähtivat sunnuntaina radalle. Ei Pohjois-Karjalaan turhanpäätä matkusteta. Lisäksi Timo Kankaanpää (H45B) ja Lena Filipsson-Korento (D55B) voittivat sarjansa.