Lähes perinteeksi muodostunut Gran Canaria O-Meeting (GCOM2021) suunnistettiin Espanjan Kanariansaarilla 26.-30.12.2021. Seura oli paikalla tusinan vahvuisella joukolla.

Kuva (Heidi Torp-Donner). Turvallisuus etusijalla. Viimeisellä rastilla oli pukeuduttava kasvomaskiin, muuten maaliin ei ollut asiaa.

GCOM tarjosi neljä osuutta - yösuunnistusta, pitkää matkaa dyynimaastossa ilman puustoa, sprintiä kaupunkiympäristössä ja lopuksi keskimatkaa mäntymetsässä kallioiden seassa. Kisa oli (Suomen mittapuun mukaan) vaatimaton kansallinen, mutta kisan noin 200 kilpailijaa tulivat 16 eri maasta, joten tarjolla oli tasokkaita taistoja. Moni otti viikon (tai myös edeltävät viikot) harjoittelun ja matkailun kannalta. Suomen edustus oli kisan toiseksi laajin (isäntämaan jälkeen) ja taisi eräs Espanjan matereelta saapunut joukkue sysätä OK 77:n kisatusinan toiseksi suurimmaksi seurajoukkueeksi.

Osuus- tai kisavoittoja ei herunut. Jonny Donner oli lopputuloksissa 6. H21A-sarjassa. Eri osuuksilla loistivat Jermu Donner (HD14, D-1), Akseli Mäkelä (A-Open, D-1), Wilma Arrakoski (B-Open, D-2) ja Sverre Slotte (B-Open, D-4) - kaikki 2. sijoillaan.

GCOM2021, Tulossivu