Seuran tilaama SSL:n valmentajakurssi (taso 1) (kouluttajana Anna Ojapalo), oli 14.4.2024 edennyt sen toiseen lähikoulutuspäivään, joka pidettiin Espoon Hanikassa.

20240414_110023.jpg

Kuva (Kurssin kuvaaja). Ohjeita jaetaan Hanikan kuntoradan lihashuoltokopin luona.

Päivä käynnistyi koordinaatiota ja lihashuoltoa edistävillä harjoitteilla kylmähkössä kevätsäässä. Ruoka- ja palautumistauon jälkeen jatkettiin suunnistusharjoitteilla. Kevätsää näytti omaa osaamistaan - tällä kertaa kaatosateen muodossa. Lähes 30 ohjaajaa, koulutettavaa sekä "mallioppilasta" oli paikalla.

Kevään aikana kouluihin suunnatut infotapahtumat on saatu päätökseen (yksi luokka puuttu vielä). Kävimme kolmessa koulussa ja suunnistukseen pääsi tutustumaan yli 300 oppilasta. Samalla päivitettiin koulujen piha- ja lähimaastokarttoja.

Seuran jokavuotinen Suunnistuskoulu, joka on 7 viikon mittainen, alkaa tiistaina 16.4. Kasavuoren koululla. Koulu on tarkoitettu 1.-6.-luokkalaisille. Vielä ehtii mukaan kurssille!