Seuran junnut päättivät vilkkaan toimintavuotensa 2022-23 viettämällä "vapaampaa iltaa" 13.6.2023 Espoon Pirttimäen ulkoilukeskuksessa.

22Hopp.jpg

Kuva (Arkistokuva). Kohti liikunnallista kesälomaa, - Mr Hopp'in johdolla.

Paikalle oli kokoontunut vanhempineen kolmisenkymmentä henkilöä. Ilta aloitettiin valokuvasuunnistuksella pienryhmissä jonka jälkeen jaettiin Talvimoniottelun (TMO) palkinnot. Seuran kymmenes TMO-kiertopalkinto (kiertää 5 vuotta kerralla) aloitti vaelluksensa Saga Riskun palkintokaapin kautta. Pokalisarjan lisäksi palkittiin myös TMO-super ja -HD12-sarjojen palkintohirmut.

Kenttäruokailun jälkeen, - ei jäänyt edes muruja oravien siivottavaksi, ohjelmassa oli erilaisia liikunnallisia osioita - jalkapalloa, mölkkyä, renkaan heittoa ... Lopuksi jaettiin osanottajille yllätyksellinen kesälahja, josta löytyi mm liikunnallisia vinkkejä kesän ajaksi.

Uusi Junnuvuosi käynnistyy elokuussa, jolloin ohjelmassa on FSO:n suurleiri, FSOM, Nuorten Jukola, NS-kisat, säännölliset viikkotreenit, päiväleiri Mökillä (?), Kasavuoren juoksutesti sekä tietenkin (yksi monista kohokohdista), Nuorisoviestit Varsinais-Suomessa. Kesä käynnistyi lähes hellelukemissa. Samanlaista jatkoa toivoen.