Seuran sääntömääräinen kevätkokous pidettiin talvisessa Kasavuoressa, - Kasavuoren koulun auditorioassa 27.3.2023. Paikalla oli 13 puhevalmista seuran jäsentä.

23Vårmöte.jpg

Kuva (Micke Berger, kuvitus). Puheenjohtaja odottaa jäseniä saapuviksi kokoukseen.

Kokous selvitti perusasiat - 27 sivuisen toimintakertomuksen hyväksymisen ja vaihteeksi selvästi ylijäämäisen tilinpäätöksen vahvistamisen, ripeään tahtiin. Puhetta johti seuran puheenjohtaja Kristian von Essen ja ensikertalaisena sihteerinä toimi hallituskonkari Carola Ray. Vuoden 2022-hallitukselle myönnettiin vastuunvapaus ilman soraääniä.

Kokouksessa esitettiin myös vuodelle 2027 yltävä strategialuonnos, joka sai äänijänteet laulamaan. Seurakuvan kirkastaminen, työmäärien jakaminen ja jäsenmäärän nostattaminen olivat muutamia kohtia, sinäänsä tiiviissä luonnospaperissa, jotka saivat erityistä huomiota osakseen. Kokonasisuudessaan kokous kesti n. 1½ tuntia.