Vuoden ensimmäiset SM-kisat hiihtosuunnistuksessa käytiin 18.-19.2.2023 Lammin Evolla (nykyisin Hämeenlinnan kaupungin hallinto-osa) Hauhon Sisun isännöimänä.

23D110.jpg

Kuva (Eljas Talja). Voittajakolmikko mahtuu hädin tuskin voittokorokkeelle.

Lauantain (18.2.) ohjelmassa oli keskimatka. Seuran osanotto oli kahdeksan suunnistajaa, joista puolet mahtui kymppisakkiin.  Miina Ruokolainen (D35) oli 5. ja Jesper Donner (H20), hyvän loppukirin ansiosta, 8.

Viestiin (19.2.) saimme jalkeille (suksille ?) kaksi joukkuetta. D110- (käytännössä D35), Miina Ruokolainen, Katriina Lipponen ja Mari Seppänen, ottivat, kanssa kilpailijoiden puutteessa, SM-kultaa. Katriinalle ja Marille tämä oli naisten ensimmäiset SM-mitalit OK-laisina. Joukkue oli osuusajoissa 4 minuutin sisällä - tasainen esitys!

H21-joukkue (Eljas Talja, Jonny Donner, Jesper Donner) nitistivät yhden kanssakilpailijan per osuus, - lopputuloksena 8. sija (seuran H21-ennätys hisu-viestissä).

SM-pisteitä tuli yhteensä 14 pistettä, eli neljä pistettä enemmän kuin koko viime vuoden SM-hisussa.

Hauhon Sisu, tulossivu. Keskimatka ja viesti