Seuran 45-vuotisjuhlanakin mainittu Syysjuhla juhlittiin Kasavuoren koululla 26.11.2022 tutun kaavan mukaan. Ensin juniorit saivat palkintonsa ja sitten jatkettiin koko seuran voimin aina loppusiivoukseen asti.

 Kuva (Micke Berger). Kysymys ilman vastausta - "Kenen jälki?" - ennätyskireän kakkukilpailun paras. 22kakku.jpg

FSO:n valmennusryhmät, joissa OK:n paikkalla oleva edustus oli 11 suunnistajaa meidän 14 ryhmäläisestä, käynnistivät valmennuskautensa Vöyrin Norrvallan urheiluopistolla samaan aikaan. Tämä rokotti edustusurheilijoidemme osanottoa. Paikalla oli, riippumatta hitaasta toipumisesta koronarajoituksista yhteistoiminnan alalla, 66 seuran aktiivia ja tukijaa. Oli ilo tavata sekä vanhoja tuttuja vuosien takaa että uusia reippaita (tulevia) junnuja.

Tervehdyspuheessaan puheenjohtaja Kiha von Essen nosti menneestä vuodesta esiin ETOC-kisat, jotka jättävät pysyvän jäljen seuran historiaan, sekä tulevasta Suomen suunnistuksen 100-vuotisen taipaleen (1923-2023) juhlinnan tulevana syksynä. ETOC näkyi ja kuului läpi koko juhlan. Kuulutuksista vastasivat junnuvetäjät Anna Jacobson ja Henrika Backman sekä palkintomestarina Karin Mårtenson, joka myös kevensi ohjelmaa tietovisalla, keittiössä häärivät Kerttuli Bouchtin ja Heidi Torp-Donnerin johdolla runsas kourallinen ahkeria ja junnut esittelivät ansiokkaasti omaa kulunutta vuottaan. Mikrofonin käyttö on opittava kantapään kautta.

Ennätyskireän kakkukilpailun viisi parasta (yhteensä oli yli 10 ehdokasta) päätyivät äänestyksessä kolmen äänen sisään. (Usean) Raastavan tarkistuslaskennan jälkeen, voittajaksi julistettiin, - syyslehtien varjostama, kakku "Kenen jälki?". Tekijäksi ilmoittautui Ruokolaisen kotileipomo.

45-vuotistaival näkyi käytännössä, kun kolme entistä puheenjohtajaa palkittiin seuran kultaisella ansiomerkillä (jaetaan vain joka viides vuosi). Kaikki palkitut löytyvät kohdasta >> Lue lisää.

 Palkitut 2022:

 Ansiokas vetäjäpanos   POM-pokaali   Petri Tötterman  vain kerran urallaan 
 Vuoden vetäjä  Orient-pokaali   Vesa Kankaanpää  "ikuisesti" kiertävä
 Vuoden nuorisovetäjä  Sinettipaasi  Henrika Backman  "ikuinen"
 Näkyvää tulosta ohjauksessa  tavarapalkinto  Miina Ruokolainen  juoksukoulun vetäjä
 Vuoden suunnistaja  OK-pokaali  Jan Donner  "ikuinen"
 Vuoden HD21  Rastipeikko I  Jonny Donner  3 kiinnitystä
 Vuoden nuori (15-20 v.)  ---  Jesper Donner  "ikuinen"
 Vuoden juniori (-14 v.) ---  Max Risku  "ikuinen"
 Kehittynyt nuori  AG-pokaali  Saga Risku  12-16 v. nuori
 Vuoden tulokas  pokaali  Isabella Hallvar  henkilökohtainen
 Lupaava tulokas  pokaali  Isabella Backman  henkilökohtainen
 Innokas tulokas  pokaali  Erik Kallio  henkilökohtainen

 

Kilpailulliset palkinnot

Mestaripokaali  # 52  Miina Ruokolainen  yli 80 pokaalipistettä
Kultapokaali  # 82  Olivia Hahn  yli 40 pistettä
Syyspitkät   Hopealautanen II   Jonathan Ray   L-radan paras, kiertää pitkään
Syyspitkät  Metsäpeikko II  Lydia Mårtenson  M-radan paras D-sarjalainen, 3x
Talvimoniottelu  kiertopalkinto IX  Max Risku  kiertää 5 vuotta, jaettiin jo keväällä
Kakkukilpailu  Kakkulusikka II  Kotileipomo Ruokolainen  kiertää pitkään

 

OK 77:n ansiomerkit

kultainen ansiomerkki  # 19  Carola Ray
   # 20  Anna Jacobson
   # 21  Petri Tötterman
hopeinen ansiomerkki  # 40  Ari Kauhanen
   # 41  Sofie von Frenckell
   # 42  Tove Jern
   # 43  Lena Filipsson-Korento
   # 44  Åke Jacobson
   # 45  Tero Korento
   # 46  Henrik Wallén
pronssinen ansiomerkki  # 98  Santeri Kenttä
   # 99  Kai Risku
   # 100  Katri Talja
   # 101  Hanna Westerlund