Seuran omat salivuorot käynnistyvät viikolla 43. (24.-30.10.). Käytössämme on kaksi vuoroa, - tiistaisin Granhultin koululla ja torstaisin Kasavuoren koulussa - molemmat Kauniaisissa.

AOK40-54A2_Nina.jpg

Kuva (kuvituskuva arkiston kätköistä, Nina Nilsson). Ohjelmassa on aikuisille lähinnä kestovoimaa.

Salivuorot olivat aikaisemmin osanotoltaan seuran "pääharjoitus" talvikauden aikana - perinne, jonka korona ikävästi katkaisi. Epidemian huippuaikana rajoitetut salivuorot ovat olleet selvästi vähäväkisempiä.

Tiistai Granhultissa on pyhitetty junnuille (18-19:00). Ohjelmassa on liikunnan iloa, suunnistustekniikan alkeita ja elämän viisautta. Vetäjinä ovat Junnuosaston vakiovetäjät - Anna, Henkka ja juoksukoulusta tuttu Miina. Granhultin ulko-oven salatunnuksen saa vetäjiltä.

Torstaivuoro, myös valmennusjumpaksi mainittu, on tarkoitettu koko seuralle. Kasavuoren liikuntasali on käytössämme 19-20:00. Harjoitukset keskittyvät koordinaatioon ja lihaskestävyyteen. Vuoroja isännöi/ emännöi seuran nykyset ja osittain kokeneet lajinharrastajat.

Avaus oli hyvä, - 43 henkilöä (30+13) paikalla.