FSO:n mestaruuksien maastolajit ratkottiin Vöyrin keinonurmikentältä 6.-7.8.2022 IF Femman'in kokemuksella. Avauspäivän sprinttimenestys siivitti loistosuorituksiin myös pitkällä matkalla.

Kuva (FSO:s bildtjänst). Voittajien iloa. Olivia Hahn (oik.) tyrmäsi kanssakilpailijat avausosuudella - 6 min kaula kesti loppuun asti.
 22FSObud2.jpg

 

Vuonna 1980 Ahvenanmaalla OK 77:n naiset (D21) voittivat FSOM:n viestin joukkueella Gun Roos, Ann-Charlotte Kahlson (Kahlson-Sjöblom), Ann Roos (Lindholm). Sen jälkeen OK:n naiset ovat ottaneet 12 mitalia, monta kertaa dramaattisten hetkien jälkeen - mutta voitto on aina lipsunut käsistämme. Nyt kolmikko Olivia Hahn, Isabel Donner, Amanda Hansén, - edellisen voiton aikoihin vielä pelkkiä unelmia, ottivat 42 vuoden odotuksen jälkeen kilpailun voiton. Historian havinaa oli myös lauantain ja sunnuntain välisenä yönä, kun myrskytuulet siirsivät seuratelttoja. Åke Jacobson osallistui yöllä järjestäjien pelastusoperaatioon. Vuonna 1989 kukaan ei pelastanut telttoja, joten ne löytyivät n. 500 metrin päästä peltoaukeaman toisessa reunassa.

Voittoihin nousivat myös D15-18-sarjan tytöt, jossa tyrmäyksen tarjosi ankkuri Wilhelmina "Wille" Backman, sekä H50-kolmikko, joka lähti kisaan melko pienellä vedonlyöntikertoimella. H21-sarjan miehet ovat viikonloppuna menestyneet henkilökohtaisissa kisoissa loistavasti. Oli vain yksi uhka (IF Brahe) ja se realisoitui. Maalissa joukkueemme olivat sijoilla 2-4. Palkintokorokkeelle nousivat myös D50-joukkue sekä junnujoukkueet.

Seuran kokonaissaalis oli 30 mitalia, joista 13 mestaruutta. Sijoituspistemenetelmällä laskien seuraennätys parani yhdellä (1) pisteellä, joka vastaa jonkun sarjan 6. sijaa (!). Joukkeena olimme paikalla 42 suunnistajan voimin, vertaa tätä viime vuoden Ahvenanmaan-reissun 73 kilpailijaan.

Tulossivu

Pitkä matka

Jonny Donner otti ensimmäisen mestaruutensa H21-sarjassa (10 joukossa oli 8 OK:laista). Muita mestareita olivat Vesa Kankaanpää (H45, viikonlopun ainoa kolmoisvoittaja), Amanda Hansén (D20, viesti) ja Jesper Donner (H18) tuplamestareina sekä Lena Filipsson-Korento (D55, ensimmäinen henkilökohtainen mestaruus) sekä tiukimmille joutunut Harry Eklundh (H70, 2 sek. erolla). Ensimmäisiä henkilökohtaisia mitalejaan keräsivät seuran kaikki uudet "tähdet", muutama aikaisempi viestimitalisti, mutta myös Max Risku (H14), jolla löytyy edellytyksiä menestykkääseen uraan.

Sadekuurojen lomassa tuli peräti 14 mitalia, joista kuusi mestaruutta. Yli puolet (21/39) edustuksestamme mahtui "pistesijoille" - kuuden sakkiin. Siirryimme ansaitulle (la-su) viestilevolle.