Rovaniemellä 21.-22.8.2021 suunnistettu Napapiiri-Jukola päätti suunnistajien pitkän odotuksen. Viime vuodelta koronapandemian takia siirretty tapahtuma oli kaikilta osin tuttua Jukola-laatua - myös tunnelman osalta. Poikkeuksellisesta ajankohdasta johtuen järjestyksessään 72. Jukolan viesti oli kaikkien aikojen pimein Jukola. Haastavuutta lisäsi myös maasto, joka ei ollut helpoimmasta päästä.

Kuva (Jarmo Koskela). Venlojen I-joukkueen avaaja, Lydia Mårtenson, vauhdissa viitoituksella.

OK 77 osallistui Napapiiri-Jukolaan 12 joukkueella. Venlat olivat saaneet jalkeille viisi joukkuetta ja Jukolan viestissä joukkueita oli mukana kuusi. Lisäksi OK:n naiset suunnistivat Jukolan ennätyksellisen hyvin, sijoitus 250., salanimellä Victorious Secret. Näin ollen jäimme reilusti tavanomaisesta osallistujamäärästä. Tapahtuman sijainti, myöhäinen ajankohta sekä koronapandemiaan liittyvä varovaisuus vaikuttivat joukkuemäärän kutistumiseen. Ensi vuonna Mynämäessä suunnistettavassa Lukkari-Jukolassa saadaan varmasti seurastamme enemmän suunnistajia ja joukkueita lähtöviivalle.

Venlojen viestissä seuran ykkösjoukkue suunnisti hienosti sijalle 74. Joukkueessa suunnistivat Lydia Mårtenson, Miina Ruokolainen, Olivia Hahn ja Isabel Donner. Jukolan viestissä sijoitus oli upeasti 52. Joukkueessa juoksivat Tobias Jern, Jonny Donner, Caj Snickars, Jonathan Ray,  Erik Haajanen, Fabian af Hällström ja Emil Sevelius. Myös kakkosjoukkue sijoittui mainiosti sadan sakkiin ollen lopputuloksissa 91. Seuran eliittijoukkueet pääsevät ensi vuonna starttaamaan sekä Venlojen että Jukolan viestissä mukavista asetelmista.

Napapiiri-Jukolan tulokset