Talven viimeiset SM--kisat, R2-sprintti ja kaikkien sarjojen sprinttiviesti, suunnistettiin 6.-7.3.2021 Hollolan Hälvälässä. Järjestelyvastuussa olivat Hollolan Urheilijat-46 ja Rastivarsat.

Kuva (Raisa Sell). Ote edellisen viikonlopun kilpailukartasta.

Sprinttiviestissä seuralla oli tulessa kolme viestijoukkuetta - kaikki sarjoissa, joissa jokaisella hiihtäjällä oli kolme omaa osuutta. Jesper & Jonny Donner (H20) sekä Annika Westberg-Arrakoski ja Raisa Sell (D100-), olivat molemmat maalissa 5. sijalla. Kisan aikana osuusajoissa oli vaihteluja. Seuran kolmas joukkue (H21) hylättiin avausosuudella. Sama kohtalo oli myös Raisan kohtalo sunnuntain sprintissä.

Hiihtosuunnistusvuosi oli seuran osalta SM-pisteissä ilmaistuna kaikkien aikojen paras. Pisteitä kertyi yhteensä 38 pistettä, entinen kausiennätys oli vuodelta 2016 (26 pistettä).

Hälvälän tulokset