Vuoden viimeiset SM-kisat suunnistettiin kosteannihkeässä säässä Vantaan Hakunilassa 20.10.2019 paikallisten Pihkaniskojen ohjauksessa.

Kuva (Harry Sainio). Valiosarjat lähtevät kisaan yhteislähdöllä. Ikäihmiset (35+) taas rauhallisemman temmon väliaikakisana.

Kisapaikan läheisyys oli houkutellut 28 OK:laista SM erikoispitkän eli Ultran lähtöviivalle. Junnut ja ikämiehet taistelivat tasapäisesti huippusijoituksistamme. Mitalit menivät tasan - 2-2. Mikael (H50), Janina (D20) ja Jesper (H15) Donner sekä Vesa Kankaanpää (H45) nousivat kaikki hopeakorokkeelle. Myös kaksi muuta seuran edustajaa löytyy kymppisakista.

Ultran tulossivu

Kulunut vuosi on ollut seuran menestyksekkäin SM-tasolla kautta aikojen. Todisteena seitsemän SM-kultaa (entinen ennätys 4 SM:ä), 17 mitalia (parannusta aikaisemmasta kymmenestä) sekä 162,83 SM-pistettä (aikaisempi huippuluku oli 128 pistettä, - lähes sataa pistettä viime vuotista enemmän, joista suunnistuksen osuus oli 137,33 (entinen ennätys 127) pistettä. Seura otti SM-pisteitä kaikissa neljässä (suunnistus, hisu, MTB-O ja PreO) suunnistuslajissa. Taso on leveä, mutta kärki on vielä hieman suppea. Kaiken tämän mahdollisti, talousvastaavien kauhuksi, 265 SM-kisastarttia - ennätys lajissaan sekin (entinen huippunoteeraus oli 232 lähtöä). Osaselityksenä tähän olkoon SM-kisojen (suunnistus) kisapaikkojen painopisteen selkeästi eteläisempi sijainti.