Sprinttisuunnistuksen SM-kisat suunnistettiin 22.9.2019 Forssan keskustan puistoissa ja vanhan villatehtaan alueella. Pääjärjestäjänä oli LHR (Lounais-Hämeen Rasti). Osaa se aurinko paistaa myös lounais-Suomessa.

Kuva (Vellamo Toivonen). Mitalin tuojana tällä kertaa Vesa.

Olimme liikkeellä 28-henkisellä joukkueella, joista yksitoista saavutti A-finaalin. Pari B-finalistia osoitti juoksevansa väärällä tasolla (B), kun lohdutukseksi voittivat B-mittelön. Aamupäivän iloisin uutinen oli seuran uuden sukupolven (New Generation) ensimmäinen (?) A-finaalipaikka, sorry Ina, sarjoissa H/D21-sarjoissa. Historiaa teki Fabian af Hällström (H21). Karsintaa käydään sprintissä, keskimatkalla, pitkällä matkalla sekä yöllä (H21).

Iltapäivällä kokemus oli valttia. Vesa Kankaanpää (H45) otti pronssimitalin ja Ann Lindholm (D60) jäi täpärästi neljänneksi. Pisteporukkaa täydensivät sisarukset Jonny (H18) ja Janina (D20) Donner. Vesan mitalin myötä seuran kausisaldo nousi kymmeneen mitaliin, - sekin sivuaa seuraennätystä.

Tulokset