Jenny Ray osallistui heinäkuussa JWOC:n aikaan Tanskan Århusissa YOLA-leiriin (Young Orienteering Leader Academy), joka oli tarkoitettu nuorille suunnistusvetäjille (18-25 vuotta) Itämeren ympäristöstä.

Kuva (Carola Ray). Jennyn slide-show täydessä vauhdissa.

Eilen (18.9.2019) hän jakoi leirin aikana saatua oppia ja tarjosi makupaloja, joita voisi soveltaa myös OK 77:n urheilijapolulle aloittelijoista aina aikuisiksi suunnistajiksi. Tarjolla oli mm hahmotuksia nuorten suunnistajan polulta Tanskassa. Tanskan malli ilmestyy myöhemmin syksyllä kirjan muodossa. Syksyn edetessä seuran intraan ladataan koottu rypäs leikkejä ja harjoitteita. Jennyn koulutusluennon yhteydessä pidettiin koordinointikokous, jonka tarkoitus oli kartoittaa mahdollisuutta luoda "ohjelmarunko" seuran yhteisille harjoituksille. Tätä kirjoittaessa rukoon kuulu kaksi jumppaa, tekniikkaharjoitukset joka lauantai niin kauan kuin sää sallii sekä pitkät vaellus- tai juoksulenkit Mökiltä joka toinen sunnuntai. Sekä lauantai- että sunnuntaitarjoilun tulee olla sellaista, että se sopii ikään ja taitotasoon katsomatta. Peräti 20 jäsentä oli paikalla Kasavuoren koululla, joten monen mielipide tuli kuulluksi.