FSO:n mestaruuskilpailut suunnistettiin eteläisellä Pohjanmaalla 9.-11.8.2019. Sprinttisuunnistus käytiin Kristiinankaupungin ydinkeskustassa OK Kristinan isännyydessä ja metsäkisat (10.8. pitkä, 11.8. viesti) Närpiön rantakallioilla Närpes OK:n järjestämänä.

Kuva (Jarmo Koskela). 21-sarjalaiset näyttävät jälleen kyntensä. Pronssi naisten viestissä Isabel Donnerin täydentämänä.

Seuran pääjoukko (37 henkilöä 62 suunnistan joukosta) yöpyi Kristiinankaupungin leirintäalueella mainioissa oloissa. Matka-, huolto- ja ruokailuosiot toimivat kitkattomasti, josta kiitokset paketin laatijoille.

Seuran kokonaissaaliiksi tuli 25 mitalia, joista 10 mestaruutta (jaetulle ykkössijalle kanssamme pääsi myös Piffen ja Femman). Yrityksen puutteesta seuran jäseniä ei sovi moittia, - 163 rekisteröityä kisalähtöä on uusi ennätys Pohjanmaalla käydyissä FSOM-kisoissa.

Tulokset: Sprintti  Metsätulokset (Pitkämatka ja viestit)

SPRINTTI 9.8.2019

Sprintti suunnistettiin Kristiinankaupungin vanhassa kaupungissa perinteisellä ruutukaava-alueella.

Kuva (Erik Lönnfeldt). Carola Ray Raatihuoneen mäen aittojen joukossa. Carola teki ensi esiintymisensä FSOM:ssä Ahvenanmaalla 1980 sijoittumalla 5. (D12) normaalimatkalla.

Lisämausteita kisaan toivat rantabulevardi (vauhdikkaana "luulot-pois"-lähtöelementtinä), Raatihuoneen puisto, lukuisat "pihakatiskat", joiden osalta porttien lukeminen nousi arvoonsa, Kissanpiiskaajankuja (Suomen kapeimmaksi (?) kehuttu katu) ja pääkadun puistikkoon laadittu maalisuora. Kisa oli paras Pohjanmaalla järjestetty FSOM-sprintti ikinä. Kisassa saavutettiin uusi osanottoennätys (320 henkilöä), joista OK:n osuus oli 47 juoksijaa.

Seuran saaliina oli 8 mitalia, joista kolme (kaikki veteraanien tuomia) mestaruutta: Ann Lindholm (D55), Vesa Kankaanpää (H45) ja Raisa Sell (D35).

PITKÄ MATKA 10.8.

Metsäkisat käytiin Närpiön Norrnäsissä tanssilavan pihassa, meren rannalla, luonnonkauniissa ja hyvin suunnitellusta kilpailukeskuksesta.

Kuva (Jarmo Koskela). Henkilökohtainen tuplamestari Vasa Kankaanpää (H45) merellisessä loppukirissä.

Menestysputki jatkui. Vesa varmisti tuplan, Jan Donner (H50) otti omansa ja nuoretkin heräsivät: Eljas Talja (H20), Jonny Donner (H18) ja Lydia Mårtenson (D18). Nämä viisi voittoa saivat tuekseen kuusi muuta mitalistia. Kokonaisosanotto (vain 475 lähtijää) on suora seuraus sprintin suosiosta.

 

VIESTIT 11.8.

Viestipäivän uhkana oli jo sadepilviä muuten hyvässä loppukesän säässä läpiviedyssä kolmipäiväsessä. Mutta kuivin vaattein selvisimme.

Kuva (Micke Berger). Päivän yllätyksen kävivät palkintokorokkeelta kuittaamassa Jonny Donner ja Lydia Mårtenson.

20 ilmoittautunutta joukkuetta tarjosivat "vakioannoksen" dramatiikkaa. Kaksi hylättyä juoksijaa, kaksi loukkaantunutta ja pari tyhjää kohta lähtöluettelossa. Ruokahalu kasvaa syödessä, joten kaksi mestaruutta sarjoissa H15-18 (viides kerta putkeen!) ja H45 (tuplavoitto) sekä yhteensä 6 mitalia tuntui jo "tavanomaisena". Päivän paukun tarjosivat junnuosasto, joka voitti FSO:n hirven toistamiseen sitten 1992 (edellinen voitto 2017). Yllätys oli siinä, että sarja H15-18 (1.), D15-18 (4.), D11-14 (6.) ja H11-14 (11.) ei päätä huimaa. Saavutuksen tarjosivat Lumi Kenttä, Alexandra Backman, Ellen Tolkki, Max Risku, Jeremy Donner, Andreas Korento, Wilhelmina Backman, Sofia Slotte, Lydia Mårtenson, Jonny Donner, Benjamin Korento ja Jesper Donner. Hirvet pudottavat sarvensa näin syksyksi - niin myös FSO:n hirvi. Korjaushommia.