Seuran 40-vuotisjuhla OK40 juhlittiin Kauniaisten VPK:n talolla 24.11.2017 lämminhenkisessä tunnelmassa 72 henkilön läsnäollessa. Puheensorinasta päätellen kaikki viihtyivät, ruoka oli hyvää, pöytäseura mainiota ja käsi kramppasi omistuskirjoituksia kirjoitettaessa Juhlakirjaan. Rolf Sirviö toi juhlaväelle seuran ikäpresidentin (91 v.) Ervi Sirviön tervehdyksen lukemalla Ervin teesit vuodelta 2004 (silloin julkaistu INFO OK77).

Juhlassa palkittiin ansioituneita. Karin Mårtenson vastaanotti läsnäolevan ikänestorin Gilbert Wikin kädestä 40 vuotta kiertäneen Peon muistopokaalin, neljän SM-mitalin mies Vesa Kankaanpää on Vuoden suunnistaja (OK-pokaali) ja Nuori Suomi-paasi ojennettiin Sophia Arrakoskelle. FSO:n puheenjohtaja Kaj-Olof Lindgren ojensi Bosse Töttermanille FSO:n I-luokan kunniamerkin (# 23) ja Antta Westerlund sai FSO:n kultaisen plaketin. Seura itse vastaanotti FSO:n kultaisen plaketin nro 76 (oliko taktinen kömmähdys?).

Samalla jaettiin myös tukku OK 77:n omia ansiomerkkejä. Kultaiset (nrot 15-18) menivät nelikolle Mikael Donner, Jori Arrakoski, Harry Sainio ja Jokke Sell. Kolme viime mainittua ovat ensimmäiset, jotka ovat saaneet täyden sarjan (pronssi, hopea, kulta) vuodesta 2002 jaetuista ansiomerkeistä. Ja jotta totuus ei unohtuisi: Varsinainen syntymäpäivä on 12. joulukuuta.

Kuva (Tove Jern). Juhla on edennyt leivoskahville.