Seuran junnujen 47. Talvimoniottelu (TMO) käynnistyi keski-Espoon urheilukeskuksessa luistinlajeilla 16.1.2024. Pakkasta oli pirteät -19C astetta.
20240116_184950_1.jpg

Kuva (Henkka Backman). Kolme hyvin naamioitunutta rosvoa - vasemmalta Aapo, Basse ja Robin.

Paikalla oli 16 junnua. Luistelussa oli kaksi lajia - matkaluistelu sekä toisena lajina pujottelu yhdistettynä taaksepäin luistelulla. Toisen lajin jälkimmäinen osio paljasti suuria eroja luistelutekniikataidoissa.

Seuran ringetteammattilainen Jenny Jacobson on jo vuosia hallinnut avausiltaa, - eikä antanut kenenkään yllättää tälläkään kertaa. TMO:ssa kilpaillaan kolmessa eri sarjassa Pokaalisarja (kaikki nuoret sarjoissa D15/H14 tai nuoremmat), sarjassa HD12 sekä halukkaiden nuorisoryhmäläisten kesksken Super-sarja (D16-20/ H15-20). Loppupisteisiin lasketaan kuitenkin viisi parasta (piste) suoritusta yhteensä 8 lajin moniottelussa sarjoissa Pokaali ja HD12. Supersarjassa huomioidaan kaikki suoritukset.

Joten TMO on vasta alkutekijöissään.

Tulokset, luistelu